what is startup - راهنمای جامع استارتاپ

استارتاپ چیست؟ راهنمای جامع استارتاپ

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

تمامی کسب وکارهایی که امروزه پا به بازار می گذارند استارتاپ نیستند. اما واقعا استارتاپ چیست و چه تعریفی دارد؟

استارتاپ به زبان ساده  کسب و کاری است که به تازگی ایجاد شده است. گرچه در طی 7 سال گذشته بسیاری از مدارس کسب و کار در جهان تعاریف متعددی برای استارتاپ ارائه کرده اند.

تعریف استارتاپ

تعریفی که مورد قبول اکثر مدارس کسب و کار در جهان است را استیون بلنک، کارآفرین سریالی و استاد مدرسه کسب و کار استنفورد ارائه کرده است. او استارتاپ را یک سازمان موقت که با هدف پیدا کردن مدل کسب و کاری که قابل تکرار و مقیاس پذیر می باشد تعریف کرده است.

در حالی که یک شرکت سازمانی دائمی است که طراحی شده است تا مدل کسب و کاری که قابل تکرار و مقیاس پذیر است را اجرا کند.

بنابراین تفاوت در این است که استارتاپ ها به دنبال یک مدل کسب و کار جذاب می گردند در حالی که شرکت ها این مدل را در حال حاضر پیدا کردند و تمرکزشان بر اجرای موفقیت آمیز آن است. این تمایز طبیعت و نیاز های هر کدام از این سازمان ها را متاثر می کند.

startup - lean startup - startup definition - تعریف استارتاپ

به گفته استیو بلنک، جستجو به دنبال یک مدل قابل تکرار و مقیاس پذیر باید طبق روش علمی که مبتنی بر فرضیه های آزمودنی که از طریق اعتبار سنجی تجربی می توان آن ها را آزمایش کرد انجام شود.

این رهیافت جدید علمی به عنوان روش استارتاپ ناب که توسط اریک رایز توسعه داده شده است نیز شناخته می شود. این روش به کارآفرینان کمک می کند تا به طرز چشمگیری ریسک اولیه استارتاپ را کم کنند.

به طور کلی این روش ریسک ذاتی ارائه یک محصول جدید را چه برای یک استارتاپ و یا یک ش کاهش می دهد.

رکتبه همین دلیل استارتاپ هایی که به سرعت آزمایش می کنند شانس موفقیت بالاتری دارند. چرا؟ زیرا آنها در مورد کلیدهای اصلی مدل کسب و کار خود دانشی کسب می کنند که به آنها امکان می دهد هرچه زودتر ریسک خود را کاهش دهند.

مهمترین جنبه هایی که باید هنگام راه اندازی استارتاپ خود آزمایش کنید (و اعتبار سنجی کنید) کدامند؟ استیو بلانک معتقد است تمرکز روی “کشف مشتری” و “اعتبار سنجی مشتری” بسیار مهم است که البته این مسئله با نام تناسب محصول / بازار شناخته شده است.

در نتیجه با توجه به تعریف ارائه شده، یک استارتاپ نباید لزوما شامل نوآوری تکنولوژیک یا اختراع باشد، بلکه تاکید این تعریف برای مدلی جدید از  کسب و کار سنتی است. حتی در این تعریف کلمه تکنولوژی نیز مورد استفاده قرار نگرفته است.

برای مثال استارتاپی که در دهه 50 در صنعت رستوران در آمریکا بوجود آمد  غیر تکنولوژیک بود . موسسین این استارتاپ به دنبال مدل کسب و کاری بودند که قابل تکرار و مقیاس پذیر باشد. این کسب و کار بعدها به یکی از بزرگترین شرکت های دنیا به نام مک دونالد تبدیل شد. اگر درباره تاریخ مک دونالد کنجکاو هستید من به شما تماشای فیلم «The Founder» را توصیه می کنم.
این ساده ترین تعریف از استارتاپ است.

راهنمای جامع روند توسعه استارتاپ

استارتاپ ها منبع حیات اقتصاد و نوآوری ها در سراسر جهان هستند. آن ها شغل ، محصولات جدید و رویا ها را می سازند و توسط کارآفرینانی هدایت می شوند که سخت تلاش می کنند تا ایده های خود را در دنیای واقعی عملی کنند حتی با اینکه اغلب شکست می خورند، پافشاریشان می تواند دنیا را تغییر دهد.

ما احساس می کنیم، کارآفرینان قهرمانانی هستند که باید از آنها تجلیل شود. خیلی عالی میشد اگر روند توسعه یک استارتاپ آسان بود، اما چنین نیست. اما شناخت یهتر این روند قطعا در روشن شدن این مسیر به شما کمک خواهد کرد. در ادامه نگاهی اجمالی به منحنی یادگیری استارتاپ و روند ایجاد استارتاپ خواهیم داشت پس با ناوک همراه باشید.

مشکلات مهم را حل کنید

به محصولات و خدماتی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید و شما را احاطه کرده اند نگاه کنید. چرا آن جا هستند؟ خب دلیلش روشن است، آن ها آن جا هستند چون یا مشکلی را حل می کنند و یا نیازی را که شما دارید پاسخ می دهند.

solving problem - startup - entrepreneur - استارتاپ

تمام نوآوری ها و استارتاپ های موفق این گونه شکل گرفتند – از یک مشکل یا یک نیاز. از الکتریسیته، تا تلفن و اینترنت و یا اخیرا پی پال و فیسبوک تمامشان برای پاسخ به مشکلات بزرگ ساخته شده اند.

هنگامی که می خواهید ایده خود را برای یک استارتاپ مورد آزمون قرار دهید اول به این سوال پاسخ دهید که : ایده یا استارتاپ من کدام مشکل بزرگ را حل می کند؟ و این مشکل چقدر دردناک است؟
بسیار نقادانه در رابطه با این سوال فکر کنید چرا که یک ارزیابی صادقانه باعث می شود ساعت ها، روزها، ماه ها و حتی سال های زیادی در زمان ارزشمندتان صرفه جویی کنید.

بیاید نگاهی به دو مثال استارتاپی بیندازیم: Dropbox  و Pets.com

دو استارتاپ: مرز بین شکست و پیروزی

Dropbox

Dropbox یک سرویس میزبانی فایل است که در سال 2007 توسط آرش فردوسی و درو هاستون ایجاد شد و اندکی پس از تاسیس این شرکت توسط شتاب دهنده Y Combinator مورد پذیرش قرار گرفت.

هاستون که یک توسعه دهنده بود Dropbox را در سال 2006 در حالی که سوار بر اتوبوس از شهر بستون به نیویورک می رفت ساخت. او برنامه ریزی کرده بود تا کارهای خودش را در طول این سفر انجام دهد اما متوجه شد فراموش کرده فلش مموری خود را همراه خود ببرد.

و در اینجا ایده استارتاپ Drop box شکل گرفت، فورا هاستون شروع به کار بر روی ساخت یک تکنولوژی برای ذخیره فایل های شخصی در اینترنت  کرد.

مشکلی که درو هاستون با آن رو به رو شد کاملا واضح بود: او فلش مموری خود را همراه نداشت اما می خواست بر روی فایل های داخل آن کار کند

. و راه حل آن  : یک سرویس ابری که بشود فایل ها را بر روی آن ذخیره کرد و از هر دستگاهی به آن دسترسی داشت. پس فراموشی فلش مموری و از دست رفتن فایل ها به خاطر خرابی سخت افزار دیگر، مشکلات مربوطی بودند که توسط راه حل هاستون پاسخ داده شدند.

Pets.com

در طی ترکیدن حباب دات کام در اواخر ده 90 میلادی چند شرکت به شکل دیدنی سوختند. Pets.com یکی از آن ها بود.
Pets.com در سال 1998 به عنوان یک خرده فروشی لوازم حیوانات خانگی شروع به کار کرد. این شرکت توانست چیزی در حدود 300 میلیون دلار سرمایه جدذب کند و در اوج کار خود نزدیک به 300 کارمند داشت. اما مشکل اینجا بود که این شرکت هیچ وقت به سوددهی نرسید.

علی رغم هزینه تبلیغات سنگین 11 میلیون دلاری در سال اول مالی و استفاده از روش های متفاوت تبلیغات مانند بالون بادی بسیار بزرگ در روز شکرگزاری و تبلیغات سنگین در تلویزیون این شرکت در سال 2000 به یک دلیل بسیار ساده منحل شد: آن ها مشتری نداشتند.

بدون مشتری، کسب و کاری وجود ندارد. و یک کسب و کار بدون حل یک مشکل یا پاسخ به یک نیاز، نمی تواند مشتری جذب کند.

اگرچه از نظر تئوری سفارش آنلاین لوازم حیوانات خانگی بسیار خوب به نظر می رسید اما هیچ کس متقاضی این نبود که یک اسباب بازی جیر جیر کننده از طریق پست برایش ارسال شود و یا محصولات دیگر مانند جای خواب بچه گربه ها معمولا زودتر از چیزی که پست می توانست محصولات را بدست مشتری برساند، مورد نیاز مشتری بود.

علی رغم میزان سرمایه گذاری مشابه، Dropbox موفق شد در حالی که Pets.com به سختی شکست خورد. چرا؟ چون Dropbox یک مشکل دردناک را حل کرده و نیاز فوری مشتری را با روشی ساده حل می کند.

در ادامه نگاهی به شرکت های متفاوت و مشکلاتی که حل کرده اند می اندازیم:

Apple

مشکل: کامپیوتر های شخصی برای استفاده همگان در دسترس و یا مقرون به صرفه نبود.

راه حل: اپل Apple I، Apple II و مکینتاش را تولید و روانه بازار کرد تا برای هر فرد در منزل یا دفتر کارش توان پردازش رایانه ای به ارمغان بیاورد.

Ford

مشکل: علی رغم این که اولین اتومبیل مدرن در سال 1886 درست شده بود. اما هیچ راه سریع و بهینه ای برای تولید اتومبیل جهت استفاده شخصی وجود نداشت.

راه حل: هنری فورد یک خط تولید ایجاد کرد که خیلی سریع تر و بهینه تر مدل T را به صورت انبوه تولید کند.

Amazon

مشکل: خرید کتاب محدود به یافتن کتاب فروشی، که کتاب مورد نظر را داشته باشد بود به علاوه رفت و آمد وقت گیر تا کتاب فروشی.

راه حل: جف بزوس از طریق آمازون خرید هر کتابی را به صورت آنلاین ممکن کرد که هر کجا باشید به آدرس شما ارسال می شود.

Pandora Radio

مشکل: پیدا کردن موسیقی جدید سخت است

راه حل: پاندورا از طریق رهگیری موسیقی هایی که شما گوش می دهید مجموعه ای از موسیقی های جدید مطابق با سلیقه شما را پیشنهاد می دهد

Walmart

مشکل: خرید کالاها از مغازه های متفاوت کاری وقت گیر و هزینه بر است.

راه حل: وال مارت این امکان را به مشتریان می دهد که همه آن چه را که نیاز دارند در یک جا با قیمت کمتر – به دلیل صرفه جویی در مقیاس و سفارش عمده – خریداری کنند.

تفکر در مقابل توجه

 

بنیانگذاران استارتاپ ها معمولاٌ در حال کار بر روی ایده ای به ظاهرمنطقی هستند، اما مسئله اینجاست آیا این ایده مشکلی را که برای مردم ملموس باشد، حل می کند؟ بنیانگذار شتابدهنده Y Combinator پاول گراهام می گوید این استارتاپ ها توسط افرادی ایجاد  می شود که به جای گشتن به دنبال مشکلات تلاش می کنند، ایده های استارتاپی ایجاد کنند.

گراهام این ایده ها را ساختگی می نامد، همانطور که نویسنده یک متن برای شخصیت فیلم می نویسد درست است که شاید منطقی به نظر برسد اما واقعی نیست و ساختگی است. اینجا هم شاید ایده استارتاپ ممکن باشد اما در دنیای واقعی هیچ استفاده کننده و یا خریداری نخواهد داشت.

فعلی که در رابطه با ایده های استارتاپی باید استفاده شود «فکر کردن» نیست بلکه «توجه کردن» است. ما در Y Combinator این استارتاپ ها را که به صورتی طبیعی از تجربیات بنیانگذار نشئت می گیرد را ایده های استارتاپ ارگانیک می نامیم. اکثر استارتاپ های موفق از این نوع ایده ها هستند.

پاول گراهام بنیانگذار Y Combinator

notice thinking startup guide - استارتاپ چیست

و اغلب ، این ایده ها با تلاش کسی برای حل مسئله ای که برای خودش بوجود آمده است، شروع می شود (نظیر هاستون بنیانگذار Dropbox که داستانش را گفتیم)

مثال دیگر می توان به Netflix  اشاره کرد. بنیانگذار Netflix رید هاستینگز سرویس خود را در سال 1997 بعد از اینکه مجبور شد 40 دلار جریمه تاخیر بازشگت فیلم Apollo 13 را بدهد، شروع کرد. در ذهن هاستینگز رفتن و اجاره کردن و بازگرداندن فیلم ها مخصوصا وقتی جریمه شوید درد بزرگی بود. بنابراین او Netflix را ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید: شتابدهنده چیست؟ راهنمای جامع شتابدهنده

با راه حل های خود به سمت خلاقیت حرکت کنید

حال چگونه می توانید اطمینان یابید که استارتاپ شما یک مشکل دردناک را حل کرده است؟ خب با مشکل شروع کنید. مشکلات همه جا هستند، فقط باید تمرین توجه کنید و سوال بپرسید همانطور که پاول گراهام گفت. چه چیزی الان باعث نق زدن شماست؟ چه کاری وجود دارد که شما دوست داشته باشید به شکل دیگری انجامش دهید؟

متاسفانه فرمول ساده ای برای این کار وجود ندارد. باید ذهن و چشمان خود را تمرین دهید تا بتوانند مشکلات اطرافتان را به خوبی متوجه شوند. از خودتان بپرسید چرا این مشکل وجود دارد و این مشکل برای چه کسانی است و سپس سعی کنید راه حلی برای مشکل بیاندیشید.

اگر ساده بود که همه کارآفرین میشدند! با کنجکاوی و انتقاد ، متوجه خواهید شد که کجا برای مشکلات مداوم راه حلی وجود ندارد.

در زمان شناسایی و بررسی مشکلات  معمولا راه حل های خلاقه ای ایجاد می‌شود تا یک کسب و کار موفق و ماندگار بر مبنای آن بوجود آید. گرچه ارائه این راه حل های خلاقانه ممکن است بسیار مشکل به نظر برسد – که صد البته است – اما معمولا همین راه حل ها، مرز و مزیت بین شما و دیگر رقبا ایجاد می کند.

بیاید نگاه دوباره به Dropbox بکنیم. در مرحله رشد خدمات، آن ها فهمیدند که هزینه تصاحب هر مشتری برای آن ها چیزی در حدود 300 دلار است. که این خود یک مشکل بود. Dropbox چه کاری انجام داد؟ آن ها کاربرانشان را با راه حلی خلاقانه تبدیل به نیروی فروش خود کردند.

به این وسیله که اعلام کردند هر کدام از کاربران اگر کاربر جدیدی را به سیستم اضافه کند 250 مگابایت حافظه رایگان در اختیارش قرار می گیرد

یکی از خلاقانه ترین داستان های استارتاپی از دل یکی دیگر از استارتاپ های Y Combinator می آید. این استارتاپ Airbnb نام دارد.

Airbnb

خدمات اقامت کوتاه مدت Airbnb از دل مشکل بنیانگذارانش برایان چیسکی و جو گیبا که قادر به پرداخت اجاره آپارتمانشان در سانفرانسیسکو نبودند به وجود آمد.

آنها برای اینکه بتوانند هزینه اجاره خود را تامین کنند قسمتی از آپارتمان خود را به افرادی که برای شرکت در همایش های محلی به سانفرانسیسکو می آمدند و پول رزرو هتل را نداشتند اجاره می دادند.

این دو نفر اتاق نشیمن را تمیز می کردند و برای مهمانان صبحانه درست می کردند به همین دلیل اسم سایت خود را AirBedAndBreakfast.com گذاشتند.

مشکل چیسکی و گیبا ناتوانی در پرداخت اجاره آپارتمانشان بود، اما خلاقیت آن ها منجر به ایجاد یک استارتاپ بشدت موفق شد که تا کنون بیش از 10 میلیون شب برای افراد متفاوت خدمات اقامت کوتاه مدت فراهم کرده است.

متاسفانه، پیدا کردن یک مشکل دردناک و یافتن یک راه حل خلاقانه برای آن همه ماجرا نیست.

هنگامی که یک مشکل شناسایی و راه حلی برای آن اندیشیده شد، کارآفرین می بایست تشخیص دهد که آیا این راه حل چیزی است که کاربر نیازمند حاضر باشد برای آن پول بپردازد. اگر مردم برای راه حل شما پولی نپردازند پس کسب و کاری در کار نخواهد بود.

کلید فهمیدن این که آیا راه حل شما قابلیت فروش دارد یا نه آسان است. با کاربران خود صحبت کنید! تلاش کنید راه حل خود را بفروشید حتی قبل از اینکه آن را بسازید.

در ادامه ما درباره مراحل بعدی ایجاد یک استارتاپ بیشتر صحبت خواهیم کرد پس با بلاگ ناوک همراه باشید. همچنین با مراجعه به صفحه اینستاگرام شتابدهنده ناوک از آخرین مطالب حوزه استارتاپ و کارآفرینی مطلع شوید.
اگر شما هم صاحب یک استارتاپ هستید و یا در پی ایجاد یک استارتاپ می باشید می توانید برای ورود به شتابدهنده ناوک فرم درخواست شتابدهی را پر کنید تا در ادامه مسیر حمایت های ناوک را در کنارتان داشته باشید.

مقالات بیشتر در این زمینه بخوانید
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
خبرنامه ناوک
در خبرنامه ناوک عضو شوید تا منتخبی از مفیدترین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید
پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.