investor - startup - idea - investing

روشهای پیدا کردن سرمایه گذار برای استارتاپ

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پیدا کردن سرمایه گذار برای استارتاپ یا ایده ­، با توجه به مرحله­ای که استارتاپ در آن قرار دارد

در دنیای امروز، پیدا کردن یک سرمایه­ گذار از آنچه که تصور می­کنید راحت­تر است. در حقیقت، بسیاری از کارآفرینان موفق معتقدند که اگر ایده شما به اندازه کافی جذاب باشد و در یک شهر توسعه یافته زندگی کنید، به آسانی می­توانید با 50-40 سرمایه­گذارصحبت کنید.

چند میلیونر را می شناسید که از طریق پس انداز در بانک ثروتمند شده باشند؟ من که کسی را به خاطر ندارم.

ROBERT G. ALLEN

سرمایه گذاری - ایده - استارتاپ

متداول ­ترین و بیشترین اشتباهی که افراد مرتکب می­شوند این است که ایده­ خود را برای هر کسی مطرح می­ کنند. شما باید لیست کوتاهی از سرمایه­ گذاران بر اساس معیارهای ذیل تهیه کنید:

  • افرادی که در همان زمینه کاری شما فعالیت دارند و یا می­خواهند زمینه ­کاری­شان را گسترش دهند.
  •    افرادی که مایل هستند که دانش خود را در توسعه کسب و کار شما جاری کنند (به جریان بیندازند)
  • افرادی که می­ توانند به یک قرارداد مالی منطقی که مناسب طرفین باشد، بسنده کنند (افرادی که می ­توانند یک قرارداد مالی منطقی که مناسب طرفین باشد را بپذیرند)

برای تحت تأثیر قراردادن چنین سرمایه گذاری، شما به ایده ای که از کیفیت مناسب و یک بیزینس پلن منعطف برخوردار باشد و تحقیقات بسیاری در مورد سناریو های بدبین و خوش بین آن انجام شده باشد، نیاز دارید.

یک نکته بسیار مهمی که غالباً فراموش می شود نشان دادن جریان کاری استارتاپ است. به عبارتی هر فردی می تواند ایده داشته باشد؛ اما شما برای یافتن سرمایه گذار مناسب نیاز دارید که فرآیند کاری استارتاپتان را نشان دهید (آنچه که در استارتاپتان در جریان است را نشان دهید).

برای مثال، اگر شما راه حل یک مشکل را یافتید، یک بررسی انجام دهید که نشان دهد ایده شما این مسئله را حل می کند. یا اگر صاحب یک استارتاپ هسیتد، نمونه اولیه محصول را با کمک دوستانتان توسعه دهید. در حقیقت، این امور به سرمایه گذار نشان می دهد که شما در حال کار روی محصول/ خدمت خود هستید؛ بنابراین می¬توانید به سرمایه گذاران نزدیک شوید (ارتباط برقرار کنید)

به عبارتی یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحلی که برای پیاده سازی یک ایده و تجاری سازی آن وجود دارد، پیدا کردن سرمایه گذار برای ایده و یا محصول/ خدمت موردنظر است؛ لذا ما در این مقاله قصد داریم به “چگونگی یافتن سرمایه گذار برای استارتاپ، با توجه به هر مرحله ای که استارتاپ در آن قرار دارد” بپردازیم.

مرحله ایده

در این مرحله، کارآفرین هنوز در مرحله توسعه و دقیق سازی مفهوم استارتاپ (مشخص نمودن سمت و سوی استارتاپ خود) و نیز نیازهای سرمایه ای برای کامل کردن اموری مثل ایجاد یک بیزینس پلن است. در این مرحله، سرمایه موردنیاز، شخصی است و یا توسط ارتباطات نزدیک در این مرحله، جمع آوری می شود.

investor for idea startup

Bootstrapping

شما یک سرمایه­ گذار هستید. در مرحله ایده، جذب سرمایه خارجی (از خارج) برای یک استارتاپ می ­تواند دشوار باشد؛ به همین دلیل در بسیاری از موارد، فراهم کردن سرمایه ابتدایی مورد نیاز استارتاپ به دوش بنیان­گذاران آن می­ افتد. این در حالی است که این سرمایه ­گذاری می­ تواند ریسکی باشد ولی در عین حال اجازه کنترل کامل استارتاپ را بدون (عاری از) هر گونه تأثیر خارجی یا نظرات متناقض را به شما می ­دهد.

 

تأمین منابع مالی یک استارتاپ با سرمایه شخصی در مرحله ایده یک روشی برای محافظت خودتان از بدهی ­ها در صورت عدم موفقیت در این امر است. هنگامی که استارتاپ رشد کرد این احتمال وجود دارد که شما قادر نباشید آن را با پول خود حفظ کنید و سرانجام نیاز به جذب (آوردن) سرمایه ­گذاران خارجی خواهید داشت.

دوستان و خانواده

اکثر کارآفرینان سرمایه قابل توجهی را از دوستان و خانواده خود در مرحله ایده دریافت می کنند. این افراد، کسانی هستند که به ایده و طرح شما اعتقاد دارند و می خواهند از نزدیک موفقیت شما را ببینند.

به عبارتی این سرمایه گذاران می خواهند که به راحتی، استارتاپ شما را کنترل کنند، در عین حال کمتر درگیر عملیات روزمره کسب و کار شما شوند؛ اما نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که قبول کمک های مالی از آن ها می تواند تنش و استرس برای شما به همراه داشته باشد؛ چرا که این امکان وجود دارد که آن ها به طور منظم انتظار بازگشت سرمایه را از شما نداشته باشند ولی این انتظار را دارند که زمانی که کسب و کار شما رشد کرد، شما پول آن ها را برگردانید.

مرحله پیش ­بذری

در این مرحله، کار­آفرین به سرمایه (پشتوانه) اضافی ­برای حفظ رشد اخیر و تکمیل اموری مانند اعتبارسنجی بازار نیاز دارد. یک کارآفرین می­تواند علاوه بر اعتماد به گزینه تامین منابع مالی از مرحله ایده، در جستجوی برخی از راه­های خارجی جدید (به منظور تأمین منابع مالی) باشد.

تأمین مالی جمعی

وب سایت های تامین مالی جمعی بسیاری در اینترنت وجود دارد (مانند Kickstarter, GoFundMe و Indiegogo) که شما می توانید به هر اندازه ای که می خواهید جزئیات مربوط به استارتاپ خود را در فضای مجازی بارگذاری کنید و و اجازه دهید مرم سرتاسر جهان به شما کمک مالی بدون اینکه نیاز به واگذاری سهام داشته باشید ارائه دهند.

این اقدام به عنوان یک ترفند بازاریابی نیز عمل خواهد کرد؛ چرا که شما می توانید به واسطه آن در میان مردم برای استارتاپ خود علاقمندی ایجاد نمایید. ولی باید مراقب باشید که این عمل مثل یک شمشیر دو لبه عمل خواهد کرد؛ زیرا ممکن است فردی ایده شما را بدزدد و مالک آن گردد.
بنابراین اگر ایده یا محصول شما الگوریتم پیچیده ای دارد، این روش یکی از بهترین روش ها برای افزایش سرمایه و تبلیغ محصول شماست.

شتابدهنده ها

شرکت های سرمایه گذاری، دانشگاه ها و صندوق های سرمایه گذاری بسیاری وجود دارند که ارائه دهنده برنامه های شتابدهی هستند. TechstarsوYCombinator دو نمونه از شناخته شده ترین شتابدهنده ها هستند.

تنها هدف این برنامه ها  که ممکن است هفته ها و یا ماه ها به طول انجامد  بهتر ساختن و بهبود استارتاپ شما است. این برنامه ها به شما در شکلگیری یک مدل کسب و کار متناسب با تقاضای بازار و افزایش سرمایه کمک می کنند؛ همچنین این زمینه را فراهم می کنند که با سایر بنیان گذاران و چهره های سرشناس این اکوسیستم، ملاقات داشته باشید و به تبادل تجربیات و نیز مرتفع نمودن ایراداتی که ممکن است در این برنامه ها وجود داشته باشد، بپردازید.

پذیرفته شدن در یک شتابدهنده بسیار سخت است؛ چون رقابت مهمی بین استارتاپ ها وجود دارد. علاوه بر این، دریافت منابع تضمینی نیست زیرا بسیاری از این برنامه ها با هدف کمک به بنیان گذار(ان) جهت رشد کسب و کارش به واسطه فراهم سازی منتورشیپ و منابع غیرمالی طراحی می شوند

بیشتر بخوانید: شتاب دهنده چیست؟

سرمایه ­گذاران فرشته

سرمایه ­گذاران فرشته استارتاپ بخشی از بخش خصوصی هستند. با این حال، سرمایه ­گذاران فرشته معمولاً افراد هستند تا اینکه شرکت­ های خصوصی باشند؛ بنابراین مبلغ سرمایه­ گذاری­ ها اندک و در حدود 100.000- 25.000 دلار است. این افراد با انتظار بازگشت بالای سرمایه (ROI) در استارتاپ شما سرمایه ­گذاری می­ کنند و ممکن است درخواست یک صندلی در هیئت مدیره و یا نقشی پررنگ در تیم به منظور مداخله در عملکرد روزانه استارتاپ از شما را داشته باشند.

مرحله بذری

مرحله بذری، مرحله ای است که در آن اقدامات مقدماتی اولیه به نتیجه می رسد (به ثمر نشستن) و استارتاپ شروع به جذب مشتری می کند. چالشی که بنیان گذاران در این مرحله با ان مواجه هستند به دست اوردن سهمی از بازار یافتن روشی برای اطمینان از موفقیت پی در پی است
در این مرحله، راند سری A تامین مالی (راند تأمین سرمایه سری A) به منظور افزایش بین 30-1 میلیون دلار لازم است اتفاق افتد، که معمولاً یک کارآفرین را از سرمایه گذاران فردی دور و به سمت شرکت های سرمایه گذاری سوق می دهد.

finance investing startup idea

سرمایه ­گذاران خطرپذیر

این سرمایه گذاران قسمتی از بخش خصوصی هستند و منابع مالی بسیاری به واسطه دریافت از شرکت ها، بنیادها (مؤسسات خیریه)، صندوق های بازنشستگی و سازمان ها دارند. سرمایه گذاری های سرمایه گذاران خطرپذیر در کسب و کارهایی که به سرعت در حال گسترش هستند و یا پتانسیل رشد قابل توجهی دارند، می تواند به طور متوسط 7 میلیون دلار و وابسته به عوامل مختلف باشد.

این قبیل سرمایه گذاری ها برای شرکت های زیست پزشکی و فناوری مورد استفاده قرار می گیرند.

هنگامی که سرمایه گذاران خطر پذیر سهام بیشتری را در ازای تامین مالی دریافت می کنند، نقش فعال تری را در استارتاپ شما ایفا می کنند و به شما در کسب تجربه لازم در طول مسیر توسعه تان کمک خواهند کرد. این نوع سرمایه گذاری در مراحل اولیه یا اواخر توسعه استارتاپ مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا برخی از آن ها در کار با کسب و کارهای مراحل اولیه تخصص دارند در حالی که برخی کار با کسب و کارهای دائمی تر را ترجیح دهند.

سرمایه گذاری خطرپذیر پیوسته تغییر می کند و به تحقیقات قابل توجهی (گسترده ای) پیش از کنار آمدن با سرمایه گذاران خطرپذیر دیگری در یک راند تامین مالی برای استارتاپ شما نیاز دارد.

بدهی خطر دار

بدهی خطر دار (یک نوع تامین مالی استقراضی که برای شرکت های خطرپذیر از بانک‌ های تخصصی یا وام دهنده های غیر بانکی ارائه می ‌شود.)

این نوع از تأمین مالی فقط برای کارآفرینانی در دسترس است که کسب و کارشان قبلاٌ مورد حمایت سرمایه­ گذاری قرارگرفته است.  تامین مالی بدهی خطر دار، ذاتاً یک وامی است که شما باید آن را بازپرداخت کنید – صرف نظر از اینکه شرکت سودآور باشد یا نباشد – بدون اینکه نیاز باشد سهام خود را واگذار کنید.

مدت بازپرداخت می­تواند متفاوت باشد؛ به طور میانگین سه سال است. بدهی خطر دار، یک نوع ابزاری است برای سرمایه ­گذاری کوتاه ­مدت، به ویژه برای کسب و کار­هایی که احتیاج دارند که خریدی را در یک زمانی  انجام دهند و سرمایه کافی در آن لحظه در دست ندارند. ورود به قرارداد بدهی خطر دار، نباید بی توجه گرفته شود. عدم پرداخت می­ تواند شرکت را مجبور به فروش یا انحلال به علت شرایط پیش فرض نامطلوب که ویژه این گزینه تامین مالی است، کند.

وام ­های خرد  SBA و وام­ دهندگان خرد

اگر شما در جستجوی یک سرمایه گذاری کوچک هستید، یک وام خرد ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد. مدیریت کسب و کار کوچک (SBA)، یک نهاد دولتی (ماهیت دولت)، برنامه ای را پیشنهاد می­ دهد که استارتاپ­ ها را به وام دهندگان خصوصی برای وام­های بالاتر از 50.000 دلار متصل می­ کند.  سایر وام­ دهندگان غیرانتفاعی در دسترس هستند و وام­ های 12.000 دلاری تا 13.000 دلاری را به طور متوسط پیشنهاد می ­دهند.

وام ­های خرد برای استارتاپ­ ها ایده ­آل هستند- کسب و کارهای اشتراک گل و نانوانی­های مستقل را در نظر بگیرید- تازه در مراحل اولیه ایجاد  و به پول بذری نیاز دارند، تا آنجایی که این سرمایه­ گذاران چه مقدار ورودی ممکن است داشته باشند، آن می­تواند مورد به مورد متفاوت داشته باشد اگر شما می­خواهید روی کسب و کارتان کنترل کاملی داشته باشید، از چگونگی و کیفیت روابط­تان و نیز طرح کلی دستورالعمل های خاص در قرارداد وام اطمینان پیدا کنید.

مرحله آغازین

در مرحله آغازین، کارآفرین مدل فروش پایداری را ایجاد کرده است که این مدل یک ورودی درآمدی پایدار را برای کسب و کار فراهم نموده است. در این مرحله کارآفرین باید مقیاس کسب و کار را برای ادامه دادن، با تقاضای محصول و یا خدمت موردنظر در نظر بگیرد.

به منظور افزایش سرمایه کافی در این مرحله، کارآفرین شروع می ­کند به تامین مالی راند سری  B(راند تامین سرمایه سری B) با سرمایه ­گذاران خطرپذیر مرحله بعدی، سرمایه ­گذاران فرشته ممتاز، یا گزینه­ های تامین مالی مبتنی بر درآمد. شبیه راند تامین مالی سری A، سری B هم از 1.000.000 دلار تا 30.000.000 دلار خواهد بود.

سرمایه ­گذاران فرشته ممتاز برای استارتاپ­ ها

این سرمایه گذاران را می توان به عنوان ترکیبی بین سرمایه گذار فرشته حقیقی (حرفه ای-متعادل-معمولی-همیشگی) و سرمایه گذار خطرپذیر در نظر گرفت. سرمایه گذاران فرشته ممتاز در مبالغ بالاتر مانند یک سرمایه گذار خطرپذیر، در طیفی از 250.000 دلار تا 500.000 دلار در هر سرمایه گذاری و به دنبال مشارکت با یک کسب و کار در مراحل اولیه توسعه خود، مانند یک سرمایه گذار فرشته سنتی هستند.

تفاوت سرمایه گذاران فرشته سنتی با سایر سرمایه گذاران فرشته در این است که سرمایه گذاری در کسب و کارها، حرفه  اصلی آن ها است؛ نه اینکه برای انان یک جریان درآمدی فرعی باشد. سرمایه گذاران فرشته ممتاز به عنوان سرمایه گذاران سریالی که همیشه به دنبال فرصت های جدید و سودمند برای سرمایه گذاری کردن در صندوق خود هستند، شناخته می شوند. برای چندین سرمایه گذار ممتاز ادغام منابع و ایجاد یک گروه سرمایه گذاری غیر معمول نیست .

سرمایه ­گذاری مبتنی بر درآمد

این نوع از تامین مالی، گزینه خوبی برای کسب و کارهای در مرحله اغازین است که توانایی خود را در ایجاد درآمد ثابت با حاشیه ناخالص بالا نشان داده اند.

در این مدل، استارتاپ سرمایه اولیه را در ازای دادن یک درصد ثابتی از درآمد آتی استارتاپ به سرمایه گذار تا زمانی که وام به طور کامل بازپرداخت شود، دریافت می کند. برای کارآفرینانی که نمی خواهند ارزش سهام شرکتشان رقیق شود (کاهش یابد)، سرمایه گذاری مبتنی بر درآمد به آن ها اجازه بدست آوردن منابع مالی بدون از دست دادن کنترل استارتاپ را می دهد؛ زیرا بازپرداخت به طور ماهانه اتفاق می افتد و شما ممکن است متوجه شوید که ماهانه سرمایه کمتری به عنوان نتیجه این قرارداد در دست دارید

مرحله رشد

مرحله رشد به این معنی است که یک شرکت به موفقیت رسیده است و از چندین مرحله عطف استارتاپ پیشی گرفته است. این بدین معنا است که آن­ ها به دنبال گسترش مقیاس استارتاپ خود با افزودن زیرساخت­ های موردنیاز و نیز توسعه عملیات هستند.

برای کارآفرین در این مرحله، گزینه تامین مالی می­ تواند به عنوان شرکت ­های سرمایه ­گذاری خصوصی و بانک­ ها متنوع­ تر باشد. این گزینه­ ها افرادی هستند که در مراحل آغازین خطرپذیرترند. آن­ ها به دنبال سرمایه ­گذاری در یک نهاد اثبات شده (بی چون و چرا) هستند. این راند تامین مالی به عنوان سری C، طبقه بندی می­ شود که  بیش از 10 میلیون دلار سرمایه در آن بدست می آورند.

سرمایه ­گذاری خصوصی

بخشی از بخش خصوصی، شرکت­ های سرمایه ­گذاری خصوصی در استارتاپ­ ها و یا کسب و کار­ها، در ازای دریافت سهام کسب و کار و یا مالکیت آن، در آن سرمایه­ گذاری می­ کنند. شرکت­ های سرمایه­ گذاری خصوصی معمولاً برای سرمایه­ گذاری منابعی را از سرمایه ­گذارانی مانند دانشگاه ­ها، مؤسسات خیریه، برنامه­ های بازنشستگی یا شرکت­ های بیمه، جمع­ آوری می­ کنند.

سرمایه­ گذاران خصوصی استارتاپ­ ها، کسب و کار­های عمومی (اجتماعی-همگانی) را می ­گیرند و آن را خصوصی می­کنند؛ که این امر منجر به مالکیت 100 درصدی منافع آن کسب و کار می ­شود.

اساساً یک سرمایه گذار خصوصی قابلیت و توانایی خرید شرکت شما را دارد.

وام­ های بانکی

اگر شما بتوانید شرایط مطلوبی را تضمین کنید، وام­ های بانک ­های سنتی می ­توانند گزینه خوبی برای سرمایه گذاری و تامین منابع مالی باشند. بانک­ ها معمولاً وام­ های راه ­اندازی کسب و کار­ها (مشاغل) را با کمترین نرخ بهره ارائه می دهند و در ازای آن به بانک، سهام و حتی حقوق ویژه ­ای داده نمی ­شود.

وام ­های بانکی فرآیند درخواست دقیق و کاملی دارند و همچنین به اعتبار بالایی نیاز دارند. در سخت­ترین موارد، بانک ممکن است دستور دهد که شما ضمانت­نامه شخصی وام را امضا کنید. این بدین معنا است که در صورت عدم بازپرداخت وام، بانک می ­تواند ضررش را از محل دارایی­ های شخصی شما جبران نماید.

دیگر روش های پیدا کردن سرمایه گذار برای استارتاپ یا ایده های نو

اما علاوه بر این موارد، راه ­های دیگری هم وجود دارند که شما به واسطه آن­ ها می­ توانید برای ایده و استارتاپ خود سرمایه ­گذار مناسبی پیدا کنید که از جمله آن­ ها می­ توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- از طریق مدارس کسب و کار

هر مدرسه کسب و کار عالی، برنامه­ های کارآفرینی دارد که شما می­توانید با آن­ ها تماس بگیرید و ایده خود را برای آن ­ها شرح دهید. این مدارس، دارای شبکه قوی از کارآفرینان و سرمایه­ گذاران هستند که می ­توانند به شما در پیاده­ سازی ایده­ تان به شکلی مناسب و نیز افزایش سرمایه کمک رسانند.

2- شرکت در رویدادهای استارتاپی

اگر استارتاپ شما به سرمایه بذری زیادی نیاز دارد، به شما پیشنهاد می­ کنیم که در رویدادهای استارتاپی و مرتبط با اکوسیستم نوآوری شرکت کنید. این روش، یکی از بهترین راه­ ها برای تعامل داشتن با سرمایه ­گذاران و افزایش شبکه ارتباطی­تان است. همچنین شما می ­توانید در این قبیل رویداد­ها، به منتور­ها و مشاورانی دسترسی پیدا کنید که می­ توانند به شما در استارتاپ­تان راهنمایی کنند. اما نکته­ ای که در میان وجود دارد این است که شما باید مراقب باشید که ایده خود را بیش از حد آشکار نکنید (برای سایرین بیش از حد توضیح ندهید)؛ زیرا افرادی هستند که ممکن است ایده شما را بدزدند و مالک آن شوند.

3- از طریق دوستان خود

اگر شما دوستانی دارید که در شرکتی کار می ­کنند که آن شرکت علاقمند به سرمایه گذاری در یک استارتاپ است، از دوستانتان بخواهید که یک جلسه ملاقات با مدیران شرکت به منظور ارائه ایده خود (برای افرادی که به بازار استارتاپ شما علاقمند هستند) ترتیب دهند. همچنین شما می­ توانید نظراتی کاربردی در جهت یافتن سرمایه ­گذار مناسب برای استارتاپ­تان از آن ها کسب کنید.

4- استفاده از برنامه ­های دولتی

برنامه­ های دولتی بسیاری به منظور فراهم نمودن سرمایه موردنیاز استارتاپ­ ها وجود دارد. دو کشور فرانسه و هند، آخرین دولت ­هایی هستند که برنامه ­ای را به منظور افزایش سرمایه استارتاپ­ ها آغاز کردند. به طور کلی دو نوع از برنامه­ های دولتی برای افزایش سرمایه استارتاپ­ ها وجود دارد:

  • برنامه­ هایی که خود دولت دراستارتاپ سرمایه­ گذاری می­ کند
  • برنامه­ هایی که دولت ترتیب قرار ملاقات با سرمایه­ گذارانی را می­ دهد که به میزان مشخصی در استارتاپ سرمایه ­گذاری می­ کنند.

علاوه بر این، در صورتی که ایده شما از جذابیت کافی برخوردار باشد، شما می­ توانید سرمایه بذری نیز دریافت کنید.

5- استفاده از شبکه ­های ارتباطی گسترده

یکی از شبکه­ های ارتباطی گسترده و کاربردی، LINKEDIN است که شما از طریق آن می­ توانید با کارآفرینان و منتورهایی که برای سرمایه ­گذاری و کمک به افراد، وجود دارند، ارتباط برقرار کنید.

این یک کار بسیار خسته کننده است زیرا شما باید لیست طولانی از ارتباطات برای سوق دادن افراد به سمت آیدی خود تهیه کنید. با این حال، این روش یکی از آسان­ترین راه­ ها برای یافتن سرمایه ­گذار است. در این روش، شما می­ توانید آدرس ایمیل فرد را از LINKEDIN تهیه و سپس به سمت تعیین یک قرار ملاقات پیش روید.

6- پرتال­ های (سامانه) استارتاپی آنلاین

در فضای اینترنت پرتال­ های استارتاپی بسیاری وجود دارد که شما می ­توانید جزئیات استارتاپ­تان را بر روی یکی از این پرتال ­ها وارد کنید. اغلب، این پرتال ­ها توسط سرمایه ­گذاران فرشته ­ای که به دنبال کسب و کارهایی برای سرمایه­ گذاری هستند، ایجاد شده اند. همچنین، شما می ­توانید با استفاده از این پرتال­ ها با سایر بنیان­گذاران ارتباط برقرار کنید، در مورد برنامه ­ها بحث کنید و حتی برای رشد بیشتر و سریع­تر با هم مشارکت داشته باشید. اگر شما پروفایل­تان را حرفه ­ای بسازید این احتمال وجود دارد که از 12-10 سرمایه ­گذار و یا منتور تماس دریافت نمایید. این روش، روشی مؤثر و ایمن برای مطرح کردن ایده­ تان با ریسک سرقت ایده کمتر است.

7- پلتفرم ­های شخصی ­سازی شده سرمایه ­گذاران فرشته

سرمایه ­گذاران فرشته دوست دارند ناشناس بمانند؛ اما شما می­ توانید آن­ ها را در برخی از پلتفرم­ های آنلاین پیدا کنید. این راه، بهترین روش و انتخاب، برای پیدا کردن سرمایه­ گذار است. بنابراین ما چندین پلتفرم فرشته برجسته را برای شما در قسمت زیر لیست کرده ­ایم:

  • انجمن سرمایه­ گذاران فرشته (Angel Capital Association (ACA)): این انجمن، که بزرگترین شبکه سرمایه­ گذاران فرشته در جهان است، دارای بیش از 1300 عضو سرمایه­ گذار فرشته مورد اطمینان و معتبر و نیز بیش از 250 گروه فرشته می ­باشد.
  • Gust: گاست سابقاً با عنوان نرم افزار فرشته (Angelsoft) شناخته می شد و بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه از طریق شبکه گسترده فرشتگان برای استارتاپش جمع ­آوری نمود. این نرم ­افزار توسط صدها سرمایه ­گذار فرشته در سرتاسر دنیا
    دیده می شود.
  • Carrefour Capital Connexion: این وبسایت یک بانک اطلاعاتی از منابع سرمایه­ گذاری خطرپذیر و پروژه­ های تجاری دارد. این وب­ سایت این امکان را برای شما فراهم می­ کند که شما کسب و کار خود را به صورت رایگان در آن ثبت کنید و در بانک اطلاعاتی برای انجمن فرشتگان BC )The BC Angel Forum): این وب­سایت امکان ارائه طرح خود به صورت زنده برای سرمایه ­گذاران شرکتی و نیز سرمایه­ گذاران خصوصی نمایش داده شده در سایت را برای شما به ارمغان می ­آورد و شما می­ توانید سرمایه ­ای بین 100.000 تا 1 میلیون دلار دریافت کنید.

این­ موارد از جمله روش هایی بودند که شما به واسطه آ­ن ها می­ توانید به سرمایه ­گذاران فرشته آنلاین متصل شوید و با آن ­ها ارتباط برقرار کنید.

8- مشاوران تامین منابع مالی

در صورتی­که هیچ یک از روش­ های فوق، برای شما مؤثر واقع نشد و یا شما اطمینان کافی را برای یک بستن یک معامله (عقد یک قرارداد) را نداشتید؛ شما می­ توانید یک مشاور تامین منابع مالی استخدام کنید که در حضور شما با سرمایه­ گذاران بالقوه (حاضر به سرمایه­ گذاری) یک قرار ملاقات تنظیم کند و از جانب شما قرارداد را با آن ها ببندد.

اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که مشاوران کلاهبردار بسیاری در بازار وجود دارد و شما قبل از استخدام یک مشاور باید مراقب باشید و ایده استارتاپ خود را به طور کامل برای او شرح ندهید.

این موارد از جمله روش­ های یافتن یک سرمایه ­گذار مناسب برای استارتاپ یا ایده بودند که ممکن است همه این روش­ ها برای شما مؤثر واقع نشود و شما با عدم پذیرش توسط سرمایه ­گذار مواجه شوید. این مطلب را همواره در ذهن خود داشته باشید که این عدم پذیرش­ ها منجر به پی بردن به نقاط ضعف ایده­ تان، بهبود عملکرد محصول/ خدمت و نیز برقراری ارتباط با سرمایه ­گذارانی دیگر به طور مؤثر، می­ شود.

بیشتر بخوانید: جذب سرمایه گذار برای ایده یا استارتاپ در 8 گام

ارائه خود را آماده کنید

شما شگفت ­انگیزترین ایده را برای راه ­اندازی یک استارتاپ دارید؛ اما هیچ برنامه بازاریابی و مدل کسب و کاری ندارید. هیچ کس در کسب و کار فرضی بدون تحقیقات بازار، سرمایه­ گذاری نمی­ کند. شما باید تقاضای ثابتی که برای محصول/ خدمت شما در بازار وجود دارد را نشان دهید و از طرفی سرمایه ­گذاران نیز باید برنامه عملیاتی شما را همراه با نقاط عطف عملکردتان جهت رسیدن به موفقیت ببینند.

مهم­ترین نکته برای استارتاپ شما این است که شما باید یک برنامه ­ریزی ویژه و بلندمدت داشته باشید. شما باید اطلاعات مواردی از قبیل میزان سرمایه­ گذاری موردنیاز، نرخ بازگشت سرمایه، میزان مخارج موردنیاز برای ساخت محصول/ خدمت، چگونگی بازار محصول/ خدمت، جزئیاتی از نیازها و تقاضای مصرف­ کنندگان و چشم ­اندازی از رشد استارتاپ را داشته باشید.

همچنین شما باید در زمینه­ ای که برای ورود به ان آماده می­ شوید بسیار آکاه باشید. این که رقبای شما چه کسانی هستند؟ تاریخچه (گذشته) صنعت ­محصول موردنظر و نیز وضعیت فعلی موفقیت خود را بدانید. سرمایه­ گذاران بالقوه در طی ارائه شما سوالاتی خواهند پرسید که شما باید متفکرانه و به طور کامل و دقیق به آن­ ها پاسخ دهید.

در پایان گفته می­ شود که فایل پاورپوینتی با 15-10 اسلاید برای ارائه داشته باشید. مطمئن باشید که ارائه شما بیشتر از 20 دقیقه طول نخواهد کشید و در زمان به مباحث کلیدی و مهم ایده خود بپردازید و از خواندن کلمه به کلمه مطالب فایل پاورپوینت­تان جداً خودداری کنید. ما در مقاله ای تحت عنوان جذب سرمایه گذار برای ایده یا استارتاپ در 8 گام روش های آماده سازی یک ارائه مناسب برای سرمایه گذار را مورد بحث قرار دادیم که می تواند برای شما بسیار مفید باشد

 

قبل از برقراری رابطه با سرمایه­ گذاران باقوه، بدانید که دقیقا چه چیز­هایی برای رابطه هوشمندانه و مدبرانه (برای روال روش رابطه) می ­خواهید؟ شاید شما یک راهنما برای تمام مسیر فرایند ایجاد کسب و کار می­ خواهید. در این مورد، با این تفاسیر احتمالاً سرمایه ­گذاران خطرپذیر، سرمایه ­گذاران فرشته و یا شرکت­ های سرمایه­ گذاری خصوصی برای تامین مالی استارتاپ شما سازگارترند.

شما از چه روش هایی سرمایه گذار برای استارتاپ خود پیدا کردید؟ یا اگر به دنبال پیدا کردن سرمایه گذار هستید کدام روش ها را مناسب تر می بینید؟ نظرات خود را شتابدهنده ناوک در میان بگذارید. همچنین با دنبال کردن صفحه اینستاگرام شتابدهنده ناوک از آخرین مطالب ما با خبر شوید.

مقالات بیشتر در این زمینه بخوانید
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
خبرنامه ناوک
در خبرنامه ناوک عضو شوید تا منتخبی از مفیدترین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید
پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.