راهنمای جامع کارآفرینی زنان

راهنمای جامع زنان کارآفرین و معرفی 10 زن برتر

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

زنان کارآفرین در جامعه امروز، نقش مهم و تأثیرگذاری در کسب و کارها و شاخص های اقتصادی دارند و در سالهای اخیر در جهان، سهم زنان در کسب و کارهای خصوصی به اندازه کارهای دولتی روند رو به رشدی را طی کرده است. بنا بر آمار منتشر شده توسط کنسول مشاوره زنان در آمریکا در صورتی که زنان با مردان در فضای کسب و کار مشارکت برابر داشته باشند، GDP جهانی 26% رشد خواهد داشت .

اما با توجه به شفاف بودن اهمیت حضور زنان در جامعه های تخصصی ، زنان کماکان با موانع خاصی در کسب و کار مواجه می شوند که بتدریج باید بر آنها غلبه کنند. اما در ایران، علی رغم اینکه در سالهای اخیر تمایل زنان ایرانی به داشتن مشارکت اقتصادی و اجتماعی و خصوصاً تحصیلات عالی افزایش یافته است، استفاده بهینه از مشارکت آنان در امور اقتصادی با توجه به پتانسیل و زیرساخت های آموزشی به وجود آمده، میسر نشده است.

در دهه های اخیر، زنان که نزدیک به نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، گرایش بیشتری به تحصیلات دانشگاه پیدا کردند و نرخ ورود زنان و دختران به دانشگاه ها، سالانه رو به افزایش است. درحالی که براساس آمارهای رسمی، نرخ بیکاری نیز در میان بانوان تحصیل کرده به صورت قابل توجهی درحال افزایش می باشد. به نظر می رسد جذب این تعداد نیروی تحصیل کرده در سازمانهای دولتی موجود که اکثراً با تورم نیروی انسانی مواجه هستند، عملی نباشد.

بخش خصوصی نیز با توجه به گستره محدود خود در ایران، طبیعتاً نتوانسته است در جذب این سرمایه های ملی موفقیت قابل توجهی داشته باشد. لذا يكي از راهکارهای مهم جهت حل این معضل، توسعه كارآفريني در میان زنان و دختران می باشد.

در این مقاله می خواهیم با شما درباره زنان کارآفرین صحبت کنیم و ویژگی های آنها را مورد بررسی قرار دهیم؛ البته با توجه به اینکه کارآفرینی خود در ایران موضوع جدیدی است، آمار و گزارشات دقیقی در حوزه کار آفرینی و مشارکت های اقتصادی زنان در دسترس نمی باشد. لذا ما به دلیل مشابهت زیاد کشور هند در بعضی از حوزه ها به ایران، در این مقاله با تمرکز بر زنان کارآفرین هندی سعی کردیم موضوع کارآفرینی زنان را در یک کشور در حال توسعه مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

معمولاً عنوان “زنان کارآفرین” به آن دسته از زنانی گفته می شود که در زمینه های صنعتی و خدماتی همچون صنایع تولیدی، مونتاژ، مشاغل خلاقانه یا نوآورانه ، تعمیرات یا خدمت رسانی و دیگر کسب و کارها مشغول به فعالیت هستند. همچنین می توان کارآفرینی را به گروهی از زنان که بنیان گذار و سازمان دهنده یک شرکت تجاری هستند یا مدیریت آن را بر عهده دارند، نسبت داد.

به طور کلی، زنانی کارآفرین خوانده می شوند که یک فعالیت اقتصادی را ایجاد، سازماندهی و یا گسترش دهند و معمولاً مالک و اداره کننده شرکت با دریافت حداقل 51 درصد سود مالی از سرمایه گذاری های انجام شده باشند.

بنابراین براساس تعریف بالا می توان گفت “زنان کارآفرین، زنانی هستند که بنیانگذار یک کسب وکار هستند و مسئولیت توسعه و کنترل بهره وری در آن شرکت خاص را برعهده دارند”.

آنچه در این مقاله شما می خوانید:

1- درباره زنان کارآفرین
2- زنان کارآفرین چه ویژگی هایی دارند؟
3- چرا زنان کارآفرین می شوند؟
4- نوع تفکر زنان کارآفرین
5- ویژگی های شخصیتی زنان کارآفرین در کار
6- ملزومات کارآفرین بودن برای زنان
7- عوامل تأثیرگذار بر زنان کارآفرین، محرک ها و عوامل تسهیل کننده مسیر آنان
8- توانمندی های زنان کارآفرین
9- ویژگی های رهبری زنان
10- تقسیم بندی زنان کارآفرین
11- انواع اقدامات اجرایی که زنان کارآفرین انجام می دهند
12- مشخصات زنان کارآفرین در هند (در کشورهای در حال توسعه)
13- مقایسه مردان و زنان کارآفرین

و در پایان نیز، چند نمونه موفق از زنان کارآفرین اشاره می شود.

درباره کارآفرینی زنان: معرفی، توانمندی ها، نقش ها و چالش ها

معرفی زنان کارآفرین - چالش ها - توانمندی ها

ورود کارآفرینی به یک جامعه وابستگی زیادی به الگوهای اقتصادی، مذهبی، فرهنگی و فاکتورهای روانشناسی غالب در جامعه دارد.

با تحولی که بعد از جنگ جهانی دوم در کشورهای پیشرفته جهان آغاز شد، ورود زنان به جامعه به طور جدی رقم خورد و تعداد خود اشتغالی زنان از آن دوره به بعد افزایش فوق العاده ای داشته است.

برای مثال، در حال حاضر، علی رغم سهم به نسبت کمی که از بازار دارند، زنان در آمریکا، مالک 25 درصد از کسب و کارها هستند. سهم زنان در کسب و کارهای کوچک در کانادا و فرانسه نیز، به ترتیب به یک سوم و یک پنجم می رسد. از سال 1980 در انگلیس میزان خود اشتغالی زنان سه برابر بیشتر از خود اشتغالی در مردان رشد کرده است.

در ایران نیز به گزارش خبرنگار ایلنا هر چند نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران نسبت به حدود ۷۰ سال پیش دو برابر شده، اما زنان همچنان سهم بسیار کمی در اقتصاد و بازار کار ایران دارند؛ به طوری که بر اساس بررسی های اقتصادی صورت گرفته نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران حدود ۱۶ درصد است.

از ابتدای قرن حاضر، جهان با یک پدیده اجتماعی اقتصادی‏ به نام مشارکت اقتصادی زنان در مشاغل خارج از خانه رو به رو شده است.

واقعیت این است که پیشرفت حاصل شده در دنیای کسب و کارهای امروزی، دیگر نیازمند فعالیت بدنی سنگین نیست و بیشتر موفقیت آنها مدیون نوع تفکر، نگرش و تلاش های اجرایی بنیانگذاران است.

لذا برای بهره بردن حداکثری از مسیر رشد و پیشرفت تکنولوژی، دیگر نیمی از جمعیت جهان را (که زنان هستند) نمی توان و نباید محدود به حضور در خانه و کارهای آشپزخانه کرد.

در دهه های اخیر ظرفیت کارآفرینی زنان در بسیاری از کشورها مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر بسیاری از زنان وارد حیطه های اجرایی و صنعتی نیز شده اند. اکنون زمان آن رسیده که از پتانسیل موجود در زنان استفاده شود و رشد کارآفرینی به طور گسترده ای تقویت و مهار گردد.

ما امروزه شاهد مرحله ای از کنش های اجتماعی توسط زنان و بانوان هستیم که علیرغم حضور در نقطه های آغازین توسعه، با سرعت و شتابان برای دستیابی به سطح بالاتری از رشد اقتصادی تلاش می کنند.

به طور کلی امروزه زنان شناخت بیشتری نسبت به حضور، قوانین و نقش هایشان در جوامع تخصصی دارند. در نتیجه زنان کارآفرین با توجه به این که مسیرهایی جدید در مشارکتهای اقتصادی را کشف می کنند، تاثیر بسزایی بر تمام بخش های اقتصادی کشورهایی چون کانادا، انگلیس، آلمان، استرالیا و آمریکا گذاشته اند.

طبق آخرین آمارها، از جمله حوزه های اقتصادی که بیشتر توسط زنان در این کشورها برای فعالیت انتخاب شده اند، عبارتند از: خرده فروشی، رستوران ها، هتل ها، فعالیت های آموزشی ، فعالیت های فرهنگی، خدمات نظافتی ، بیمه و فعالیتهای تولیدی.

بیشتر بخوانید: کارآفرینی چیست؟ و چرا به مشاوره کارآفرینی نیاز داریم؟

دلایل تأثیر گذاری زنان کارآفرین بر کسب و کارها:

بر اساس بررسی های انجام شده، ویژگی های زیر دلایل ایجاد ارزش و نقش آفرینی مؤثر زنان در کسب و کارها است:

 • آنها پذیرای چالش های جدید هستند و شناسایی این فرصت ها برای آنها رضایت و خشنودی فردی را به دنبال دارد.
 • تمایل شدید نسبت به اثبات شجاعت حضور و فعالیت در عرصه های رقابتی دارند.
 • نیاز شدیدی به ایجاد تغییرات در مسئولیت های سنتی بوجود آمده، مربوط به خانواده و برقراری تعادل با زندگی شخصی و کاری احساس می کنند.

طی بررسی که توسط پروفسور کارآفرینی مونترال Dina Lavoiانجام شده، زنان دارنده کسب و کار، به طور میانگین دو الی سه نفر استخدام می کنند؛ درحالیکه مردان تمایل به استخدام حداقل نه کارمند یا تعداد بیشتر را دارند. این مشاهده نشان می دهد به دلیل ایجاد احساس از دست دادن کنترل و یا بوجود آمدن اختلال در سایر جنبه های زندگی، معمولاً کسب و کارهای کوچک و متوسط مورد پسند زنان و شیوه زندگی آنها بوده است.

همانطور که گفته شد با توجه به این که نصف جمعیت کل جهان را تقریباً زنان تشکیل می دهند و علی رغم محبوبیت بیشتر آنها به دلایل فرهنگی و اعتقادی مختلف در جامعه به عنوان جنسیت بهتر، اما با این حال در طول تاریخ تمایز فاحشی بین میزان ایفای نقش مردان با زنان در محیط کار در جوامع سنتی ( بواسطه مسئولیت خانواده برای زنان) ایجاد شده است.

به عبارتی فرصت اشتغال برای زنان در فعالیت های اقتصادی متعارف و غیر متعارف، محدود شده که با تغییرات در برهه های مختلف زمان و ایدئولوژی های اجتماعی، دگرگونی های شدیدی در موقعیت زنان به همراه داشته است.

اما باید بیان کرد که در کشورهای توسعه یافته، زنان تقریباً وضعیت برابری با مردان برخوردار هستند و به طور منصفانه در رشد اقتصاد کشورشان سهیم هستند. در حقیقت زنان کارآفرین، با سهیم شدن در امور تخصصی، بازیگران های کلیدی در توسعه اقتصادی این کشورها هستند.

در سال های اخیر، در کشورهای درحال توسعه، نقش زنان از نظر مشارکت در کسب و کارهای کوچک افزایش چشمگیری داشته است. جنبش زنان کارآفرین در این کشورها موفقیت آمیز بوده و شتاب گرفتن این جنبش کاملاً محسوس است.

با توجه به مطالعات انجام شده روی زنان دهلی توسط IIT، علیرغم جایگاه ضعیف تر آنان نسبت به زنان کارآفرین کشورهایی مثل ژاپن و چین، تمایل به ورود و موفقیت در تمام زمینه های برابر با مردان، در زنان هندی وجود دارد.

یکی از دلایل اصلی ایجاد چنین نگاهی، مقاومت و نیاز به تغییر در نگاه جنسیتی در هند و احساس محکومیت آنها به جنس دوم بودن، است. این مقاومت منجر به تغییرات محسوسی در جامعه هند شده و زنان در حوزه های متفاوتی از فعالیت ها مانند دانشگاه، سیاست، مدیریت، مددکاری اجتماعی و غیره به خوبی ظاهر شده اند.

رویکرد کارآفرینی زمینه های جدیدی را برای آنها ایجاد کرده و آگاهی در حال رشدی، در بین زنان هندی وجود دارد. در حال حاضر در جوامع رو به توسعه مانند هند نیز زنان می توانند به حرفه مورد علاقه خود با خود اشتغالی و بصورت مستقل بپردازند.

بانوان یا زنان کارآفرین چه ویژگی هایی دارند؟

دولت هند اعلام کرده است که شرکت هایی که توسط زنان اداره می شوند، حداقل سود 51 % را دارند و حداقل 51% از وظایف را در شرکت خود به زنان واگذار می کنند.

به گفته خانم کمال سینگ که نقش مؤثری در توانمند سازی زنان هندی داشته است، “یک زن کارآفرین، زنی با اعتماد به نفس، مبتکر و خلاق است که می تواند به صورت فردی یا با همکاری دیگران به استقلال مالی برسد. وی از طریق راه اندازی، تأسیس و اداره شرکت و کسب و کار خود در کنار زندگی شخصی، خانوادگی و اجتماعی، برای دیگران نیز فرصت های شغلی ایجاد می کند.”

بنابراین، زنان کارآفرین کسانی هستند که به فکر راه اندازی یک کسب و کار هستند، عوامل تولید و مدیریت اجرایی شرکت ها را در دست دارند، ریسک پذیر هستند و عدم اطمینان اقتصادی را با کنترل منافع در یک شرکت خاص، مدیریت می کند.

چرا زنان کار آفرین می شوند؟

چرا زنان کارآفرین می شوند؟

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که زنان به دلایل کاملاً متفاوتی از همتایان مرد خود ، کار را شروع می کنند. مردان در وهله اول به دلیل فرصت رشد و کسب درآمد، مشاغل خود را آغاز می کنند؛ در حالی که زنان غالباً برای دستیابی به رؤیاهای شخصی مانند کسب موفقیت در تخصص خود، به دنبال شغل مناسبی برای خود هستند.

در بسیاری از موارد، زنان موفقیت و استقلال مالی را به عنوان هدف اصلی یا انگیزه ای قوی برای شروع کار نمی دانند و فقط به درآمد از منظر دیدگاه مورد قبول جامعه برای کسب موفقیت نگاه می کنند، اگرچه بسیاری از زنان کار آفرین معتقدند پشتوانه مالی و به سود رسیدن اهمیت به سزایی دارد.

به طور میانگین زنان تقریباً ده سال بعد از مردان کسب و کار خود را شروع می کنند. نقش مادرانه، کم تجربه بودن در مدیریت و ارتباطات اجتماعی سنتی همه از دلایل تأخیر ورود آنها به مشاغل کارآفرینی عنوان شده است.

بسیاری از زنان به واسطه اتفاقات ناگواری مثل طلاق، از دست دادن کار به دلیل بارداری، در خطر بودن سلامت یکی از اعضای خانواده یا فشار اقتصادی ناشی از اخراج شدن، کسب و کار خود را شروع کردند؛ اما امروز با توجه به افزایش نرخ خروج زنان از شرکت های بزرگ در دنیا و ترجیح آنان در راه اندازی کسب و کار خودشان، شاهد شکل گیری تعداد بیشتری از زنان با استعداد و کارآفرین هستیم.

این زنان از نظر مهارت مالی رشد کرده و در زمینه های تولیدی و فضاهای جدید کسب و کار تجربه مناسبی را به ارمغان آوردند. در نتیجه تمرکز زنان کارآفرین، از بخشهای خرده فروشی، خدمات و صنایع سنتی مانند لوازم آرایشی، غذا، مد و مراقبت از خود به آرامی در حال تغییر و ورود به حوزه های دیگر اقتصادی است.

از نظر دولت هند زنان کارآفرین بر اساس میزان مشارکت و مالکیت در حقوق صاحبان سهام  و اشتغال یک شرکت تجاری تعریف شدند، با این تعریف زن کارآفرین صاحب یک بنگاه اقتصادی است که توسط خودش مدیریت می شود و بیش از 50% از اشتغال این بنگاه به زنان تعلق داشته باشد. این تعریف مورد انتقاد بسیاری از افراد قرار گرفته است، زیرا بیش از 50 درصد زمینه اشتغال باید فقط برای زنان فراهم شود.

در عصر مدرن جهانی و لیبرالیسم، فعالیت های اجتماعی که در حمایت از زنان و حضور آنها در جامعه بوده، مورد استقبال قرار گرفت. علاوه بر آن به دلیل افزایش هزینه های زندگی، فعالیت اقتصادی زنان در جهت حمایت و رفاه بیشتر از خانواده ضروری به نظر می رسد.
در حال حاضر زنان نه تنها در تخصص های مختلف خود را اثبات کردند؛ بلکه گام های جسورانه ای به سمت حوزه پر ریسک کارآفرینی نیز برداشتند. این زنان به عنوان یک کارآفرین واقعی عمل کرده، ریسک می کنند، منابع را مدیریت کرده و برای دستیابی به استقلال اقتصادی، با پذیرش چالش های مختلف جایگاه خود را تثبیت می کنند.

شواهدی از حضور فعال زنان کارآفرین در دنیا:

 • زنان در ایالات متحده و کانادا یک سوم مشاغل کوچک را به دست آوردند
 • زنان 40 درصد از کل نیروی کار در کشورهای آسیایی را تشکیل می دهند
 • در چین، زنان حداقل دو برابر بیشتر از مردان، در حال راه اندازی کسب و کار خود هستند
 • زنان تمایل دارند که در همه زمینه ها برابر با مردان وارد شده و موفق شوند

نوع تفکر زنان کارآفرین

همانطور که در بالا اشاره شد، به طور کلی زنان کارآفرین به عنوان زنانی تعریف می شوند که یک بنگاه اقتصادی را راه اندازی، سازماندهی و اداره می کنند. به گفته شومپیتر، “زنانی که در یک کسب و کار نوآوری یا تقلید کرده یا یک فعالیت تجاری را آغاز می کنند، زنان کارآفرین نامیده می شوند.

در کشور هند، زنان کارآفرین به صورت زیر تعریف می شوند:

” شرکتی تحت مالکیت و کنترل یک زن و دارای حداقل سود مالی 51 درصد سرمایه که حداقل 51 درصد اشتغال ایجاد شده در این بنگاه اقتصادی به زنان تعلق دارد ”

اما باید بیان نمود که این تعریف با مخالفت های بسیاری به دلیل وضع شرط استخدام بیش از 50 درصد زنان کارگر مواجه شد. آنها این شرایط را تبعیض آمیز می دانند و استدلال می کنند که بنگاه های اقتصادی ایجاد شده توسط زنان باید بر اساس شاخص های مالکیت و مدیریت آنها تشویق و حمایت شود و نه بر اساس اشتغال زنان.

در هند مقامات بسیاری برای ترویج کارآفرینی زنان پا به صحنه گذاشتند، به گفته رئیس جمهور پیشین APJ عبدالکلام “توانمند سازی زنان پیش شرط ایجاد یک ملت خوب است ، وقتی زنان قدرت می یابند، جامعه ثبات می یابد.”

Pandit Jawaharlal Lai Nehru اولین نخست وزیر بعد از استقلال هند در این رابطه گفت: “وقتی زنان به جلو می روند، خانواده حرکت می کند، روستا حرکت می کند و بنابراین ملت حرکت می کند.” بنابراین می توان گفت که چنین سخنانی از سران حکومتی دولت هند نشان از اهمیت این موضوع در دولت هند دارد.

زنان کارآفرین نه تنها در کشورهای رو به توسعه، بلکه در کل دنیا تأثیر بسزایی بر تمام بخش های اقتصادی جهان داشتند. انگیزه آنها برای ساختن آینده کسب و کار خود به منظور افزایش اعتماد به نفس در نقاط قوتشان و تمایل آنها برای دستیابی به تعادل جدید بین کار و وظایف تعریف شده سنتی در خانه آشکار است.

به طور کلی تعریفی که بطور مشترک در تمام زنان کارآفرین دنیا دیده می شود، این است که زنی کارآفرین است که کسب و کاری را شروع می کند، آن را به طور مستقل اداره و با درایت تمام خطرات را می پذیرد. وی برای تأمین نیازهای شخصی خود و استقلال اقتصادی، پذیرای نقش های چالش برانگیزی است.

زنان کارآفرین تمایل شدیدی به فعالیت های مثبت دارند، ذات درونی کارآفرینی آنان است که کمک می کند تا بوجود آورنده ارزش ها در زندگی خانوادگی و اجتماعی خود باشند. آن ها جسورانه با چالش هایی روبرو می شوند و اراده ای قوی همراه با پشتکاری باور نکردنی برای رسیدن به موفقیت دارد.

ویژگی های شخصیتی زنان کار آفرین در کسب و کار

ویژگی های شخصیتی زنان کارآفرین

 

همه زنان کارآفرینی که به موفقیت بزرگی دست یافتند، ویژگی های شخصیتی مشترک و ساده ای داشتند. این ویژگی ها از جمله خصوصیاتی هستند که برای موفقیت بلندمدت در رشد و توسعه کسب و کارها، همیشه اهمیت زیادی داشته اند:

شجاعت

اولین ویژگی شجاعت است. هر فردی برای شروع کسب و کار جدید نیاز به شجاعت دارد. با این که فرصت ها برای همه بوجود می آید، اما فقط کسانی که به اندازه کافی شجاع هستند، می توانند از این فرصت ها استفاده کرده و سود ببرند. در کارآفرینی هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد، در نتیجه برای ورود به این وادی درجه خاصی از شجاعت نیاز است.

داشتن چشم انداز

داشتن چشم انداز یکی دیگر از ویژگی های لازم برای یک زن کارآفرین موفق است. کارآفرینان دارای تفکر باز هستند و به دنبال رؤیاهای خود می روند، جهان را نظاره کرده و بیش از آنچه که هست درک می کنند.

اشتیاق

اشتیاق مشخصه دیگری است که تقریباً در هر زن کارآفرین یافت می شود. مراحل ابتدایی توسعه و مالکیت کسب و کار غالباً خسته کننده و شامل ساعتهای طولانی کار و بی خوابی همراه است. هنگامی که شروع کسب و کار با انگیزه و اشتیاق شدید و واقعی ایجاد می شود ؛ کارآفرین موانع را به عنوان مشکلات احساس نمی کند بلکه آنها را به عنوان فرصت می بیند.

پایبندی و باور به کار

پایبندی و باور به کار احتمالاً مهمترین ویژگی است. بسیاری از افراد هرگز به اندازه کافی برای دیدن نتیجه منتطر نمی مانند. وجود پایبندی در همه کسانی که به موفقیت های بزرگ دست یافتند، اثبات شده است و این ویژگی ای است که همه ما می توانیم با گذشت زمان آنرا ارتقا دهیم.

حفظ تعادل در ایجاد و نگه داشتن هر کدام از این ویژگی ها در موفقیت کسب و کارها بسیار اهمیت دارد. نکته ی قابل توجه این است که توجه به جزئیات می تواند به یک وسواس تبدیل شود یا آرامش فرد را برهم زند. شما به عنوان یک زن کارآفرین باید بتوانید این ویژگی ها را متعادل کنید و بیشترین بهره را از آنها بگیرید بدون اینکه از حد مجاز عبور کنید.

همانطور که یک کارآفرین رئیس ندارد تا در صورت لزوم او را در محل کارش نگه دارد، پس از اتمام کار نیز شخصی را ندارد که بتواند او را به خانه بفرستد. اگر برای خود کار می کنید، باید تصمیم بگیرید که چگونه تعادل زندگی و خانه خود را حفظ کنید.

شما باید سعی کنید در حرفه و تخصص خود شناخته شوید تا در ادامه، دنبال کننده بیشتری داشته باشید و از این طریق فرصت های فروش و مراجعه بیشتری ایجاد کنید.

اگر شما هم ایده ای دارید و یا استارتاپی راه اندازی کرده اید و نیاز به حمایت و یا سرمایه گذاری دارید فقط کافیست فرم درخواست شتابدهی شتاب دهنده ناوک را پر کنید تا در این مسیر حامی و همراهتان باشیم.

ملزومات کارآفرین بودن برای زنان

شرایطی که یک زن کارآفرین باید داشته باشد:

 • تحصیل کرده یا ماهر باشد.
 • برای یک کارآفرین بهتر بودن، باید تحصیلات حرفه ای داشته باشد.
 • او باید توانایی کافی در ایجاد نوآوری، تحمل خطرات و عدم قطعیت را داشته باشد.
 • در استفاده از طرحها و حمایت های مختلف دولت هوشمند باشد.
 • او باید توانایی کافی برای رؤیارویی با رقبای مرد را داشته و برای حرکت به جلو جسور باشد.
 • توانایی کافی برای سرمایه گذاری مستقل را داشته باشد.
 • باید با اخلاق و در تصمیم گیری ها با اعتماد به نفس باشد.

عوامل تأثیرگذار بر زنان کارآفرین، محرک ها و عوامل تسهیل کننده مسیرشان

زنان به دلایل مختلف اقتصادی و غیر اقتصادی اقدام به تأسیس و راه اندازی یک شرکت می کنند. به همین دلیل، ما در اینجا این دلایل را به دو دسته کلی عوامل انگیزشی و عوامل تسهیل کننده مسیر آنها در راه اندازی یک کسب و کار، مورد بررسی قرار دادیم:

1- عوامل انگیزشی برای زنان جهت راه اندازی کسب و کارشان شامل موارد زیر است:

الف) ضرورت اقتصادی.
ب) استقلال اقتصادی.
ج) خود باوری
د) ایجاد نوآوری و ابتکار
ه) شناسایی و شناخت هویت خود
و) جایگاه برابر در جامعه.
ز) رسیدن به موفقیت.
ح) تحصیلات و کسب صلاحیت از اطرافیان.
ط) ایجاد اعتماد به نفس.
ی) ایجاد توانایی ریسک پذیری.
ک) ایجاد اشتغال.
ل) داشتن شغل خانوادگی.
م) آزادی و تحرک بیشتر.
ن) سیاست ها و برنامه های دولت.
و) الگو بودن برای دیگران.

2- عوامل تسهیل کننده مسیر ایجاد کسب و کار شامل موارد زیر است:

الف) امکانات مالی کافی.
ب) نوع تفکر
ج) رضایت از خود.
د) همکاری خانواده.
ه) شبکه مخاطبین.
و) افراد باتجربه و ماهر در محل کار.
ز) حمایت از طرف اعضای خانواده.

توانمندی های زنان کارآفرین

توانمدی های زنان کارآفرین کارآفرین عبارتند از:

نگرش مثبت:

هیچ انرژی وجود ندارد که بتواند با آن انرژی ای که هنگام ورود یک زن مثبت نگر و بلند پرواز، به مکانی در فضا آزاد می شود، هماهنگی کند. نگرش مثبت، تلاش آگاهانه شما را نشان می دهد، افکار منفی را رها کرده و افکار مثبت را جایگزین آنها کنید. در ذهن خود به حرفهایی که با خود می گویید گوش دهید.

عمداً از کلماتی استفاده کنید که بر روی حقایق اثبات کننده درباره شما تمرکز دارند. برای کمک به مثبت ماندن، خود را با افرادی احاطه کنید که شما را تشویق و باور کرده و برای شما الهام بخش هستند. در صورت داشتن نگرش مثبت می توانید پتانسیل موجود در خود را ببینید.

داشتن چشم انداز:

یک زن کارآفرین شخصیتی بزرگ و رویاپرداز است. او می تواند کسب و کار موفق خود را با تمام شاخص هایش همانطوری که هست، ببیند. او محصول خود را در قفسه ها می ببیند و خدمات خود را در عمل نشان می دهد. او نه تنها از رویای بزرگ داشتن نمی ترسد، بلکه هر روز رویاهای خود را دست یافتنی تر می یابد.

خودمختاری:

زن کارآفرین دوست دارد که بر همه چیز کنترل داشته باشد، او از تصمیم گیری های بزرگ نمی ترسد. او از تنهایی خود لذت برده و به هوش خود اعتماد دارد. شخصیتی مسئولیت پذیر است و منتظر عمل شخص دیگری نمی ماند و به تصمیم خود شک نمی کند.

اعتماد به غریزه:

زن کارآفرین به غریزه خود در مورد محصول، خدمات، بازار و مهارتهای مدیریت کسب و کار خود اعتماد دارد. او از غریزه و همچنین تحقیقات و دانش خود برای هدایت تصمیمات تجاری خود استفاده می کند. او می داند که غرایز او همان چیزی است که او را از رقبا جدا کرده و در نهایت منجر به موفقیت او می شود.

متمایز بودن:

مردم زن کارآفرین را به متمایز بودن وی یاد می کنند. محصول یا خدمات وی متمایز است و شرکت وی به صورت مستقل عمل می کند، بنابراین اینجا هیچ چیز عادی نیست.

برنامه ریز:

زن کارآفرین نه تنها برنامه تجاری خود را طراحی و روی کاغذ می آورد، بلکه آن را دنبال می کند. او اهداف یا روشهای خود را برای رسیدن به آنها فراموش نمی کند. وقتی به یک مانع در در مسیر برخورد می کند، به دنبال مسیر جایگزین گشته و آن را به برنامه کاری خود اضافه می کند. با این حال ، او هرگز چشم انداز خود را فراموش نمی کند. برنامه کاری وی نسخه مکتوب مسیری است که در ذهن خود چیده است.

خطر پذیر:

زن کارآفرین بارها در زندگی ریسک کرده و شروع یک کسب و کار اولین ریسک او نیست. او نمی ترسد که همه چیز را با خودش شرط ببندد. او قبل از ایجاد کسب و کارش، انتخاب های دیگری در مسیر زندگی شخصی خودش داشته است.

هدفمند:

شکست برای کار آفرین متعهد معنی ندارد. پستی بلندی های جاده او را عقب نمی اندازد، اما تصمیم او را محکم می کند. او در یک مأموریت است و می داند که به هدف خود خواهد رسید.

ویژگی های رهبری زنان:

برخی از ویژگی های برجسته رهبری در زنان کارآفرین عبارتند از:

1. پذیرنده چالش ها
2. ماجراجو
3. بلند پرواز
4. آگاه
5. پیشرو
6. تحصیل کرده
7. مشتاق
8. دارای عزم راسخ برای رسیدن به پایان مسیر
9. سختکوش
10. علاقه مند و مشتاق به یادگیری
11. صبور
12. با تجربه
13. مصمم
14. باهوش
15. انگیزه دهنده
16. ماهر
17. ایستادگی و سرسختی
18. علاقه مند به تحصیل و مطالعه
19. همواره خوش بین

مشکل اساسی یک زن کارآفرین این است که زن است. بنا به سنت و نگاه سنتی جنس ضعیف تری به نظر می آید. علاوه بر این، او در قبال خانواده، جامعه و وظیفه ای که بر عهده اش است، مسئول است. اگر خانواده و تعریف سنتی از نقش زنان در خانواده از بین برود، بسیاری از زنان از بزرگترها پشتیبانی نمیبینند.

آنها هنوز هم از نظر مردان در مورد نقش و ظرفیت زن رنج می برند. زنان در مناطق روستایی عمدتاً مشغول به فعالیت های کم درآمد و کم بازده در زمینه کشاورزی هستند و یا به عنوان مددکار در صنایع دستی فعالیت می کنند. دیدگاه این است که اگر مهارتی به دختری منتقل شود، زمان و انرژی به هدر رفته؛ زیرا او ازدواج می کند و مهارتش نابود می شود.

نگرش اجتماعی، زنان را چه در مناطق شهری چه روستایی همیشه به عقب رانده است. برای بازاریابی، زنان باید زیر دست واسطه ها باشند که قسمت بزرگی از سود آنها را خواهند گرفت. گرچه زنان کارآفرین در حفظ کیفیت و زمانبندی صادقانه عمل می کنند، اما همیشه کیفیت محصول تولید شده توسط آنها مورد سؤال قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: استارتاپ چیست؟راهنمای جامع استارتاپ

تقسیم بندی زنان کار آفرین

با توجه به جنسیت و سن، کار آفرینان به دو گروه تقسیم می شوند:
– مردان کار آفرین
– زنان کار آفرین
این دسته ها خود به سه دسته تقسیم می شوند:
– جوان
– میانسال
– مسن
از این رو زنان کارآفرین به سه دسته جوان، میانسال و مسن تقسیم می شوند.

انواع اقدامات اجرایی که زنان کار آفرین انجام می دهند

مانند یک کارآفرین مرد، یک زن کارآفرین نقشهای مختلفی را با ذات متفاوت انجام می دهد بعضی از این اقدامات و نقش ها عبارتند از:

 • راه اندازی ایده های جدید تجاری
 • بررسی چشم اندازهای مختلف برای راه اندازی شرکت های جدید
 • پذیرش خطرات و کنترل عوامل اقتصادی پر ریسک
 • ایجاد اشتغال
 • معرفی ایده های جدید و نوآورانه
 • حمایت از درآمد خانواده
 • رشد اقتصادی
 • ایجاد تعادل در محورهای توسعه منطقه ای و بومی

مشخصات زنان کارآفرین در هند بعنوان کشوری در حال توسعه

کارآفرینی در بین زنان هندی در چند دهه اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. به طور کلی در هند، مردان در دنیای کارآفرینی پیشگام هستند. با تغییر زمان و هنجارهای اجتماعی، فرهنگی و افزایش سواد و آگاهی، زنان به طور فزاینده ای وارد عرصه کارآفرینی شده اند. خود اشتغالی زنان و سرمایه گذاری های جدید آنها بر کسب و کار خودشان رشد قابل توجهی داشته است. عدم توانایی و وجود انگیزه زنان برای کار آفرین شدن در جامعه هند منقرض شده است.

مسئله اصلی که زنان هندی با آن روبرو هستند، اراده و گرایش ذاتی و انگیزه نیست، بلکه جو حمایتی ای است که انگیزه آنان را زنده نگه داشته و دیدگاه آنها را برای اجرای ایده ها شفاف تر سازد. پتانسیل پنهان کارآفرینی زنان با توجه به حساسیت نقش و وضعیت اقتصادی آنها در جامعه به تدریج در حال تغییر است.

زنان کار آفرین نماینده گروهی از زنان هستند که از نگرش های سنتی فاصله گرفته و مدام در حال بررسی مشارکت های اقتصادی جدید هستند. آنها با توجه به میزان آگاهی و تحصیلات خود دیدگاه متفاوتی به فعالیت های اجتماعی و اقتصادی دارند.

زنانی که دارای مدرک تحصیلی و آگاهی بیشتری هستند، به کار آفرینی به عنوان یک چالش، جاه طلبی و انجام کاری با ایجاد ارزش افزوده، نگاه می کنند؛ در حالی که سایر زنان با شرایط تحصیلی و آگاهی متوسط به کار و فعالیت اقتصادی فقط از جنبه کسب درآمد می نگرند.

زیر ساخت هایی که زنان برای مدیریت سازمان های شکل گرفته نیاز دارند: مهارت، دانش، استعدادها و توانایی های آنها در تجارت و تمایل آنها برای انجام کار مثبت است. اگرچه خصوصیات زنان و مردان کارآفرین به طور کلی یکسان است؛ اما زنان کارآفرین از نظر انگیزه، مهارت های شغلی و سابقه شغلی متفاوت هستند. تفاوت اصلی میان زنان و مردان کارآفرین در انگیزه آنها برای قرار گرفتن در مسیر کار آفرینی است.

طبق بررسی ها مردان بیشتر اوقات به دلیل عدم رضایت از وضعیت فعلی خود و با انگیزه کنترل سرنوشت و اجرای کارها طبق خواسته خودشان وارد عرصه کارآفرینی می شوند؛ در حالی که زنان به دلیل ناامیدی شغلی که ناشی از کمبود فرصت رشد است، پا به این عرصه می گذارند. به طور کلی نیاز به موفقیت یا کمال طلبی در بین زنان با سرعت بالایی در مقایسه با دیگر انگیزه ها در کار آفرینان وجود دارد.

دلایل متنوعی برای کارآفرین شدن وجود دارد؛ اما بیشترین دلیل برای زنان ایجاد ابتکار و نوآوری همراه با رسیدن به استقلال اقتصادی است. طبق مطالعه ای که توسط دکتر ن. پی. سینگ و خانم ریتا سن گوپتا در هند انجام شده، “بدست آوردن سود مالی” به عنوان مهمترین دلیل و به دنبال آن “مشغول بودن فردی” است، “تحقق جاه طلبی ” در رتبه سوم و پس از آن “داشتن استقلال” در مرتبه بعدی قرار گرفته است.

در هند مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه تعداد زیادی از زنان پس از ازدواج و داشتن فرزندانی که به مدرسه می روند، در مراحل بعدی زندگی خود به كار آفرینی روی می آورند. دلیل اصلی شاید این باشد که در این مرحله از زندگی آنها هزینه های خانواده آنها رو به افزایش بوده و شروع به کار از مرحله کارمندی دشوار است.

این انگیزه ای شده تا زنان تحصیل کرده کار خود را تأسیس کنند. دلایل مشابهی برای شروع فعالیت های تجاری زنان و مردان وجود دارد، به عنوان مثال وجود تجربه و علاقه به حوزه کسب و کار در هر دو گروه جز دلایل اصلی می باشد.

معمولاً مردان در کسب و کارهایی وارد می شوند که  به سبب تجارب قبلیشان با آنها آشنایی بیشتری دارند. زنان به دلیل اینکه معمولاً از سر ناامیدی از شغل فعلی خود، سرگرمی یا فقط اشتیاق برای شروع یک فعالیت جدید و یا تامین درآمد خانواده، کار خود را شروع می کنند و از آنجا که معمولاً فاقد تجربه عملی هستند، این قضیه کار آنها را تا حدودی دشوار می کند.

تحقیقات و تجربیات نشان داده است که زنان کارآفرین در مقایسه با مردان از نظر شخصیت، شناخت، موفقیت، انگیزه، وابستگی و نگرش های اکتسابی تفاوتی ندارند و شخصیت زنان مانند مردان کارآفرین است. با این حال، زنان به “پیگیری” و “فشار” نیاز دارند؛ زیرا آن ها هنوز در مطرح کردن ایده های خود مردد هستند. اگرچه آن ها مانند مردان پرانرژی، هدفمند و مستقل هستند. ویژگی برتر آنان در مقایسه با مردان، انعطاف پذیری بیشتر و دقت آن ها می باشد.

بدون حمایت مردان در جامعه یا اعضای خانواده، داشتن فعالیت اقتصادی برای زنان غیرممکن است. زنان متاهل به طور مستقیم و یا غیرمستقیم توسط همسران خود حمایت می شوند. این حمایت ممکن است ماهیت مالی، همکاری در خانه یا رفتاری داشته باشد. به دلیل این حمایت ها در میان زنان کار آفرین افراد متأهل بیشتر به چشم می خورد.

بانک ها به زنان متأهل اطمینان بیشتری دارند، زیرا پشت هر زن کار آفرین موفق، احتمالاً مردی وجود دارد که می تواند راه را با پول، دانش تجاری یا حمایت اخلاقی هموار کند. برخلاف مردانی که منابع اطلاعاتی خود را دارند و مستقل هستند، زنان کار آفرین کاملاً به همکاران تجاری و گروه های زنان وابسته هستند.

اکثر زنان فعالیتهای شغلی خود را در سنین 45-35 سالگی، زمانی که در زندگیشان تجارب کافی را کسب کرده باشند. در مقابل، مردان در سنین کمتر و از 30-25 سالگی، قبل از تشکیل خانواده، فعالیت های اقتصادی خود را آغاز می کنند. طبق مطالعه ای که توسط NIESBUD انجام شد، 75 درصد از زنان کارآفرین، بعد از ازدواج کسب و کار خود را آغاز کرده اند. 58 درصد زنان مشغول به کار و 33 درصد آنها خانه دار بودند و مابقی ازدواج نکرده و بیکار بودند.

برای زنان کارآفرین هیچ شغل خاصی وجود ندارد که بتوان گفت مناسبتر است. اصولاً زنان کارآفرین در انواع مشاغل حضور دارند. با این حال، اکثراً آنها در زمینه های مربوط به خدمات مانند خرده فروشی، روابط عمومی یا خدمات آموزشی، کار خود را شروع می کنند و از فعالیت های تولیدی و سرمایه گذاری در فناوری پیشرفته دوری کردند. به همین دلیل بنگاه های اقتصادی زنان معمولاً با درآمد کمتر و کوچکتر هستند.

مقایسه زنان و مردان کارآفرین

مقایسه زنان و مردان کارآفرین

در این قسمت زنان و مردان کارآفرین را از 8 جنبه انگیزه، زمان تصمیم گیری برای ورود به کارآفرینی، منابع مالی، پیشینه شغلی، ویژگی های شخصیتی، پیشینه ها، افراد پشتیبان و تجارتی که آغاز کردند، مورد بررسی قرار می دهیم .

مردان کارآفرین

انگیزه

الف. مردان با ایفای نقش در یک شرکت و دستیابی به موفقیت شغلی در آن زمینه، استقلال شخصی پیدا کرده و شناخت بیشتر از خود تحقق می یابد.
ب . رضایت شغلی ناشی از امکان کنترل داشتن بر روی کارها بوجود می آید

زمان تصمیم گیری برای ورود به کار آفرینی

الف. در زمانی که عدم رضایت از شغل فعلی، داشتن شغل دوم یا رشد شغل فعلی وجود دارد
ب. استعفا یا اخراج
ج. استفاده ازفرصت رشد بوجود آمده.

منابع مالی مورد استفاده

الف . دارایی و پس انداز شخصی
ب. منابع مالی بانکی
ج. جذب سرمایه از سرمایه گذاران
د. وام از دوستان و خانواده.

پیشینه شغلی

الف. دارای تجربه در زمینه کاری ایجاد شده
ب. داشتن ارتباط با متخصصان حوزه فعالیت و افرادی که در این زمینه موفقیت بالایی کسب کرده است
ج. دارای روحیه تعاملی در انجام امور مختلف مرتبط با شغل خود

ویژگی های شخصیتی

الف. صاحب نظر و معتقد
ب. هدفمند
ج. مبتکر و ایده آل گرا
د. دارای اعتماد به نفس بالا
ه. مشتاق و پرانرژی
ی. رئیس و کارفرمای خود

سوابق و پیشینه

الف. سن شروع سرمایه گذاری در آقایان 25-35 سال
ب. پدران مردان کارآفرین، معمولاً شغل آزاد داشتند
ج. دارای تحصیلات عالی در زمینه های تجاری یا فنی (معمولاً مهندسی)
د. فرزند اول

گروه های پشتیبان

الف. دوستان، آشنایان حرفه ای (وکلا، حسابداران) و همکاران تجاری
ب. همسر

نوع تجارتی که مردان آغاز می کنند

صنایع تولیدی یا ساخت و ساز

زنان کارآفرین

انگیزه

الف . تحقق هدف یا رؤیا
ب. کسب استقلال فردی در انجام کارها

زمان تصمیم گیری برای ورود به کارآفرینی

الف . در لحظه ای که دچار ناامیدی شغلی می شوند
ب. زمانی که علاقه و شناخت فرصت ها در زمینه مورد نظر بوجود می آید
ج. ایجاد تغییر در شرایط شخصی

منابع مالی مورد استفاده

الف. دارایی و پس انداز شخصی
ب. دریافت وام های شخصی

پیشینه شغلی

الف. دارای تجربه در زمینه تجارت
ب. دارای تجربه در سطح مدیریت میانی در زمینه مورد نظر خود
ج. دارای سابقه شغلی مرتبط با خدمات

مشخصات شخصیتی

الف. انعطاف پذیر و بردبار
ب. هدف مند
ج. خلاق و واقع بین
د. اعتماد به نفس متوسط
ه. مشتاق و پرانرژی
ی. دارای روحیه تعاملی با محیط اجتماعی و اقتصادی

پیشینه و سوابق

الف. سن هنگام شروع سرمایه گذاری 35-45 سال
ب. پدران زنان کار آفرین، دارای شغل آزاد هستند
ج. دارای تحصیلات تکمیلی در رشته های علوم انسانی
د. فرزند اول

گروه های پشتیبانی

الف. دوستان نزدیک
ب. همسر
ج. خانواده
د. گروه های حرفه ای زنان
ه. انجمن های تجاری

چند نمونه از زنان کارآفرین موفق

در بخش پایانی این مقاله به معرفی چند تن از زنان و بانوان کارآفرین پرداختیم که در کسب و کارهای خود بسیار سرآمد و موفق هستند:

1. سیندی می (Cindi Mi)

سیندی می بنیانگذار VIPKID

مدیر عامل و بنیانگذار VIPKID

مبلغ سرمایه گذاری: 825 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

Learn Capital, Sequoia Capital China, Tencent Holdings, YF Capital, Northern Light Venture Capital, Matrix Partners China, Coatue Management

VIPKID در پکن مستقر است و معلمان آمریکای شمالی را به کودکان، در سراسر جهان برای یادگیری آنلاین زبان انگلیسی متصل می کند. VIPKid در سال 2013 تأسیس شده و به طور رسمی از سال 2014 آغاز به کار کرده است. با بیش از 500000 دانش آموز و 60،000 معلم در ایالات متحده و کانادا، پیشرو در زمینه آموزش آنلاین چین است.

2. نیکی گولیمیس (Nicky Goulimis)

نیکی گولیمیس (Nicky Goulimis) بنیانگذار nova

مدیرعامل و بنیانگذار Nova

مبلغ سرمایه گذاری: 19.4 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

Index Ventures, General Catalyst, Index Ventures, Y Combinator

Credit یک آژانس گزارش دهنده اعتبار مرزی است. Nova در تلاش است تا یک بستر جهانی برای هویت مالی ایجاد کند، بنابراین مهاجران هنگام مهاجرت به کشوری دیگر، مجبور نیستند که اقدامات مربوطه را از ابتدا شروع کنند.

3. جسمین کرو (Jasmine Crowe)

جسمین کرو (Jasmine Crowe) بنیان گذار goodr

مدیر عامل و بنیانگذار Goodr

مبلغ سرمایه گذاری: 1.1 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

Precursor Ventures, Techstars

گودر (Goodr) در آتلانتا در سال 2017 تأسیس شد. در حقیقت گودر، یک سیستم مدیریت مواد غذایی مازاد پایدار است که از فناوری برای کاهش اتلاف مواد غذایی و مبارزه با گرسنگی استفاده می کند. پلتفرم مبتنی بر بلاکچین گودر، ثبت کمکهای مالی IRS را جهت بهبود درآمد مشاغل، کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای و استفاده از پسماندهای مواد غذایی به منظور کاهش گرسنگی فراهم کرده است.

4. امیلی ویس (Emily Weiss)

امیلی ویس (Emily Weiss) بنیانگذار glossier

مدیر عامل و بنیانگذار Glossier

مبلغ سرمایه گذاری: 186.4 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

Index Ventures, Sequoia Capital, IVP, Thrive Capital

فروشنده مستقیم محصولات زیبایی Glossier در مارس سال 2019 در راند سری D، 100 میلیون دلار از Sequoia Capital سرمایه جذب کرده است. بر اساس گزارشات موجود، بودجه ای به ارزش 1.2 میلیارد دلار برای این شرکت مستقر در نیویورک تعیین شده است.

5. جولیا کولینز (Julia Collins)

جولیا کولینز (Julia Collins) مدیرعامل و بنیانگذار Zume Pizza

مدیرعامل و بنیانگذار Zume Pizza

مبلغ سرمایه گذاری: 423 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

SignalFire, AME Cloud Ventures, Softbank Vision Fund

Zume Pizza پیتزا را هنگام تحویل، پخت و پز می کند و 100٪ مواد اولیه آن را از کشاورزان محلی تأمین می کند. در نوامبر سال 2018 ، زومه پیتزا 375 میلیون دلار سری C از محل Softbank Vision Fund افزایش سرمایه داد.

6. شان لین ما (Shan-Lyn Ma)

شان لین ما (Shan-Lyn Ma) مدیرعامل و بنیانگذار Zola

مدیرعامل و بنیانگذار Zola

مبلغ سرمایه گذاری: 140.8 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

Thrive Capital, Canvas Ventures, Lightspeed Venture Partners, Goldman Sachs Investment Partners

زولا برنامهای برای مراسم های عروسی است که در سال 2013 تاسیس شده است. مستقر در نیویورک می باشد و بر صنعت عروسی در ایالات متحده به ارزش 90 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند که 19 میلیارد دلار از آن صرف هدیه عروسی می شود.

7.آنی ووچیسکی (Anne Wojcicki)

آنی ووچیسکی (Anne Wojcicki) مدیر عامل و بنیانگذار 23andMe

مدیر عامل و بنیانگذار 23andMe

مبلغ سرمایه گذاری: 786 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

GlaxoSmithKline ، Sequoia ، Google

23andMe در سال 2006 بنیانگذاری شد. 23andMe یک شرکت تحقیقاتی درباره ژنوم انسانی است که به مشتریان کمک می کند بفهمند DNA آنها در مورد سلامتی، صفات و اجدادشان چه می گوید. در سال 2018، آنها 300 میلیون دلار از GlaxoSmithKline توانستند سرمایه جذب کنند.

8. لیزا اسکیتی تاتوم (Lisa Skeete Tatum)

لیزا اسکیتی تاتوم (Lisa Skeete Tatum) مدیرعامل و بنیانگذار Landit

مدیرعامل و بنیانگذار Landit

مبلغ سرمایه گذاری: 17.6 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

WeWork ، NEA ، Workday Ventures

لندیت که در نیویورک مستقر است، یک پلتفرم شخصی سازی شده مسیر شغلی است که به زنان و گروه های مختلف کمک می کند تا در محل کار موفق شوند. Landit راه حل های شخصی سازی شده ای ارائه می دهد که شرکت ها را قادر به جذب، توسعه و حفظ استعدادهای متنوع بالقوه بالا می کند.

9. ریتو نارایان (Ritu Narayan)

ریتو نارایان (Ritu Narayan) مدیرعامل و بنیانگذار Zum

مدیرعامل و بنیانگذار Zum

مبلغ سرمایه: 67 میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از:

Sequoia Capital ، Spark Capital ، BMW i Ventures

Zum در سال 2015 تأسیس شد و توانست 40 میلیون دلار سرمایه سری C در فوریه 2019 جذب کند. زوم حمل و نقل ایمن، کارآمد و قابل اعتماد کودکان را به منظور رفت و آمد به مدرسه و برای خانواده های شلوغ فراهم می کند. این شرکت در حال حاضر خدمات خود را در منطقه خلیج سانفرانسیسکو، لس آنجلس، اورنج کانتی و سن دیگو ارائه می دهد.

10.نورا خالدی (Nora Khaldi)

نورا خالدی (Nora Khaldi) بنیانگذار Nuritas

بنیانگذار Nuritas

مبلغ سرمایه گذاری: 53.9 میلیون یورو

سرمایه گذاران عبارتند از:

VisVirers New Protein ، NDRC ، Cultivian Sandbox Ventures

Nuritas که در دوبلین مستقر است، با ترکیب هوش مصنوعی و ژنومیک، پپتیدهای زیست فعال طبیعی را کشف و آشکار می کند. Nuritas در تلاش است تا به مدیریت و بهبود سلامت انسان کمک کند

 

در این مقاله سعی کردیم ابعاد مختلف کارآفرینی زنان را به صورت کامل و جامعی بررسی کنیم و با بررسی کشور در حال توسعه ای مثل تلاش کردیم نمونه موفقی را ترسیم کنیم که می توان از تجربیات مثبتش استفاده کنیم به این امید که کارآفرینی در بین زنان ایرانی نیز به صورت روزافزون افزایش یابد و شاهد حضور قدرتمند بانوان ایرانی در عرصه کسب و کار باشیم. نظر شما چیست زنان ایرانی تا چه در کارآفرینی موفق بوده اند؟ و چه موانعی بر سر راهشان وجود دارد. در بخش نظرات تجربیاتتان را در حوزه کارآفرینی با ما و دیگر خوانندگان بلاگ ناوک به اشتراک بگذارید.

اگر شما هم ایده کسب و کاری دارید و بدنبال کارآفرینی و یا راه اندازی یک استارتاپ هستید ما در ناوک منتظر شما هستیم تا همراهتان شویم در مسیر رشد و توسعه شما. پس فرم درخواست شتابدهی را همین الان پر کنید و قدم در این مسیر جذاب و پرچالش بگذارید.

شما می توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام شتاب دهنده ناوک از آخرین مطالب استارتاپی با خبر باشید.

مقالات بیشتر در این زمینه بخوانید
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
خبرنامه ناوک
در خبرنامه ناوک عضو شوید تا منتخبی از مفیدترین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید
پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.