finding-investor-startup-idea

جذب سرمایه گذار برای ایده یا استارتاپ در 8 گام

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

جذب سرمایه گذار برای ایده یا استارتاپ، چالشی که تمامی کارآفرینان در مسیر خود بارها بدان برخورد کرده‌اند. یک استارتاپ در هر مرحله از چرخه عمر خود به جذب سرمایه گذار، تامین مالی و سرمایه گذاری نیازمند است. هر ایده ای چه بزرگ و چه کوچک برای اجرایی شدن نیازمند منابع مشخص مالی و غیرمالی است. بنابراین، هر استارتاپ باید به این فکر کند که از کجا و چگونه می‌ تواند این منابع را جذب کند و در تلاش برای جذب سرمایه گذار باشد. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که استارتاپ ها چه نیازهایی دارند و چگونه می توانند این نیاز ها را برطرف کنند.

جذب سرمایه گذار برای ایده یا استارتاپ؟ از کجا سرمایه گذار پیدا کنیم؟

اغلب در مراحل اولیه جذب سرمایه که به آن “سرمایه بذری” نیز گفته می شود، این خود بنیانگذاران هستند که سرمایه مورد نیاز را تامین می‌کنند. سرمایه بذری برای تامین منابع مورد نیاز برای انجام تحقیقات بازار اولیه، آماده سازی طرح کسب و کار و تهیه MVP یا نمونه اولیه نحصول استفاده می شود. در این مرحله، جذب سرمایه گذار بسیار سخت است به دلیل اینکه ریسک سرمایه گذاری در یک استارتاپ که در مرحله بذری به سر می برد بسیار زیاد است. به همین دلیل بنیان گذاران استارتاپ ها تلاش می کنند سرمایه اولیه را خود تامین کنند و زمانی به دنبال جذب سرمایه گذار باشند که استارتاپ آنها سر و شکلی به خود گرفته باشد و واقعا چیزی برای عرضه به سرمایه گذار داشته باشند.
با این حال اگر منابع شخصی شما برای اینکه دست به زانو بگیرید و نمونه اولیه محصول خود را بسازید کافی نیست، باید به دنبال راه های متفاوتی برای جذب سرمایه باشید.

سرمایه گذاران فرشته (Angel Investors) / سرمایه گذاران خطر پذیر (Venture Capitalists): تفاوتشان چیست؟

اکثر استارتاپ ها از دو نوع سرمایه گذار عمده، منابع مالی خود را تامین می‌کنند – سرمایه گذاران فرشته (Angel Investors) و سرمایه گذاران خطر پذیر (Venture Capitalists) که رویکردهای متفاوتی نسبت به سرمایه گذاری در استارتاپ ها را دنبال می کنند دقیقا همین تفاوت رویکرد می تواند نحوه رفتار و استراتژی شما را برای جذب توجه آن ها را تعریف کند. حال این تفاوت رویکردی چیست؟

جذب-سرمایه-گذار

 

سرمایه گذاران فرشته Angel Investors معمولا افرادی هستند که پول خودشان را برای حمایت استارتاپ هایی که به نظرشان آینده موفقی دارند، هزینه می کنند. علاقه اصلی آن ها تنها در بازگشت سرمایه نیست بلکه معمولا آن ها علاقه مندند که با ترند های روز همگام شوند و تخصص خود را با کارآفرینان جوان به اشتراک بگذارند. بعضی از این فرشتگان سرمایه گذار واقعا فرشته اند! چرا؟ چون آن ها فقط به صنعتی که شما در آن حضور دارید علاقه مندند و می خواهند بخشی از آن باشند. این دسته از فرشتگان سرمایه گذار بیشتر در مراحل اولیه رشد استارتاپ ها از آن ها حمایت می کنند.

سرمایه گذاران خطر پذیر Venture Capitalist در مقابل، شرکت هایی هستند که منابع مالی آنها متعلق به سازمان ها و منابع مالی دیگر است. به عبارت دیگر، آن ها باید به شرکای خود در قبال سرمایه گذاری روی ایده ها پاسخگو باشند. همین امر هم باعث می شود رویکرد کاملا متفاوتی به سرمایه گذاری در استارتاپ ها داشته باشند. سرمایه گذاران خطر پذیر که به آن ها VC هم به اختصار گفته می شود بیشتر علاقه دارند در کسب و کار هایی سرمایه گذاری کنند که از خود یک روند پیشرفت مشخصی را نشان داده باشند.

با فکر به این نکته مهم ، ما می توانیم این تفاوت اساسی در نوع نگاه این دو گروه عمده از سرمایه گذاران را زمانی که بدنبال سرمایه گذار برای استارتاپ خود هستیم در نظر بگیریم. جهت روشن تر شدن موضوع بار دیگر تفاوت های مهم این دو گروه را با بیانی کاربردی تر بازگو می کنیم:

  • به دلیل اینکه سرمایه گذاران فرشته مدیریت دارایی خود را شخصاٌ انجام می‌دهند، مبالغ کمتری نسبت به سرمایه گذاران خطر پذیر یا VC ها پیشنهاد می کنند. اگر برنامه دارید که توجه یک سرمایه گذار فرشته را جذب استارتاپ خود کنید، باید در نظر داشته باشید که سقف سرمایه گذاری آن ها در ایران چیزی در حدود 200 تا 500 میلیون تومان است. اگر پروژه شما نیاز به سرمایه بیشتری دارد بهتر است که بدنبال جذب سرمایه گذاران خطر پذیر باشید. زیرا آنها مبالغی بیشتر از 500 میلیون تومان را می توانند تامین کنند.
  • ریسکی که سرمایه گذاران فرشته انجام می دهند بالاتر است، به همین دلیل تقاضای بازگشت سرمایه بیشتری نسبت به سرمایه گذاران خطر پذیر دارند. سرمایه گذاران فرشته دوست دارند که تخصص و روابط خود را با شما به اشتراک بگذارند اما معمولا از مدیریت مستقیم کسب و کار شما دوری می کنند. در سمت مقابل سرمایه گذاران خطر پذیر تقاضای این را دارند که در هیئت مدیره شرکت حضور داشته باشند و اصرار بر مقررات سخت گیرانه ای دارند که به آن ها قدرت کنترل بیشتری می دهد.

قبل از نزدیک شدن به کاندید هایی که برای سرمایه گذاری در استارتاپ خود در نظر گرفتید، ما توصیه می کنیم که واقعا تشخیص دهید که به چه کمکی نیاز دارید، چقدر پول می خواهید و چقدر حاضر هستید به سرمایه گذاران قدرت کنترل اجرایی بدهید. وقتی که این ارزیابی ها را انجام دادید و به پاسخی روشن رسیدید، تقریبا به فرم ایده آل سرمایه گذاری که باید به دنبالش باشید می رسید و این مسیر را برای شما روشن تر و جذب سرمایه را بسیار عملیاتی تر خواهد کرد.

چگونه باید سرمایه گذاران را جذب یک استارتاپ کنیم؟

این یک سوال اساسی است چون عمل گشتن بدنبال سرمایه گذار خود به تنهایی یک سرمایه گذاری محسوب می شود. زیرا نباید پیش آن ها با دست خالی بروید. بنابراین، چه کاری لازم است تا افراد دیگر متقاعد شوند که سرمایه گذاری در استارتاپ شما ارزش زمان گذاشتن را دارد؟

venture capitalist angel startup جذب سرمایه گذار برای ایده

جذب سرمایه گذار در 8 گام:

1. با تحقیق شروع کنید

هر چه می توانید در رابطه با سرمایه گذاری که هدف قرار دادید اطلاعات جمع آوری کنید. این قضیه در رابطه با هر دو نوع سرمایه گذاران یعنی سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران خطر پذیر صدق می کند. درباره سرمایه گذاری های قبلی آن ها اطلاعات جمع کنید و سعی کنید بفهمید عمده سرمایه آن ها در چه صنایعی است، اگر می توانید سعی کنید بفهمید آیا سرمایه گذاری مشابه حوزه کاری شما در سبد سرمایه گذاری آن ها شان هست یا نه. قطعا خیلی از این اطلاعات محرمانه است و یا سخت بدست می آید اما باور کنید تلاش برای جمع آوری هر چه بیشتر اطلاعات ارزشش را دارد. در کنار این قضیه به شما کمک می کند تا به سرمایه گذار نشان دهید شناخت بسیار خوبی از آن ها دارید و کار را واقعا جدی گرفته اید که همین امر باعث بوجود آمدن فضای مثبتی می شود.

2. در ارائه خود واقع بین باشید

در جلسه ارائه استارتاپ خود به سرمایه گذار استراتژی شما این باشد که با یک توضیح بسیار روشن و منطقی نشان دهید برای چه چیزی و به چه مدتی سرمایه نیاز دارید. همچنین یک تصویر صادقانه و قانع کننده از اینکه استارتاپ شما چقدر پتانسیل رشد دارد و چقدر از این رشد را در حال حاضر بدست آوردید به سرمایه گذار ارائه دهید. سرمایه گذار دوست دارد بداند چه زمانی بازگشت سرمایه اش آغاز می شود. بنابراین یک طرح کسب و کار کامل تهیه کنید که اهداف قابل دستیابی و گام های عملی برای رسیدن به این خواسته سرمایه گذار را نشان دهد.

3. یک تحقیقات بازاریابی آماده کنید

برای اینکه بازگشت سرمایه را تضمین کنید، شما باید سرمایه گذاران را قانع کنید که ایده شما یک مشکل واقعی را رفع می کند و برای آن یش واقعا بازار وجود دارد. بنابراین قبل از صحبت با سرمایه گذاران ما قویا به شما توصیه می کنیم که اندکی هزینه کنید و یک تحقیق بازاریابی مناسب انجام دهید تا زیر بنای ارائه اطلاعات ارائه شما باشد

4. در سطح خودتان جستجو کنید.

اگر کسب و کار یا استارتاپ شما در مراحل اولیه راه اندازی خود است بهتر است به دنبال اشخاص یا شرکت هایی باشید که هنوز به سطح ملی یا بین المللی نرسیده باشند. سرمایه گذاران کوچک تر راحت تر متقاعد می شوند که ریسک سرمایه گذاری در یک استارتاپ کوچک را به جان بخرند

5. آماده باشید تا به سرمایه گذار فرصت مشارکت بدهید

اگر برنامه شما این است که یک سرمایه گذار فرشته را جذب کنید، آن ها می توانند مشاور شما باشند، یا منتور و یا نماینده شما در مواردی که ارتباطات مفیدی برای کسب و کار شما داشته باشند. یک سرمایه گذار خطر پذیر VC ممکن است در ازای سرمایه گذاری درخواست حضور مستقیم در هیئت مدیره شما را داشته باشد تا از بازگشت سرمایه اطمینان حاصل کند. بنابراین وقتی به سراغ یک سرمایه گذار می روید باید از قبل به این موارد فکر کرده باشید و راه حل هایی برای آن داشته باشید و انعطاف به خرج دهید!

6. اشتیاق نشان دهید

ممکن است در مذاکرات تجاری صرف خیلی مرسوم نباشد اما افرادی که شما از آن ها توقع دارید منابع مالی مورد نیاز برای استارتاپ شما را تامین کنند، نیاز دارند ببینند شما واقعا این پروژه را جدی گرفته اید و خود را متعهد هستید کردید که همه تلاش خود تان را بکنید تا این پرژوه واقعا کار کند! البته که باید این اشتیاق را با وقایع موجود در پروژه نشان دهید نه فقط حرف!

7. کسب و کارتان را بشناسید

شما باید قادر باشید تا هر سوالی را درباره کسب و کارتان پاسخ دهید، حتی اگر این سوالات فراتر از محدوده طرح کسب و کار شما باشد. این کسب و کاری است که شما ارائه می دهید و نباید هیچ نکته ای درباره آن وجود داشته باشد که شما را گیج کند و یا در رابطه با آن احساس عدم اطمینان داشته باشید

8. از شکست هایتان بیاموزید

اگر مذاکرات شما با سرمایه گذارتان خوب پیش نرفت و شکست خورد حتما به دنبال بررسی دلایلش باشید. پاسخ های سرمایه گذاران به صحبت های شما بهترین منبع برای این هستند که بفهمید چه چیزی از ارائه شما مورد پذیرش قرار گرفته و کدام قسمت ها با مخالفت رو به رو شده است. این بررسی ها به شما کمک می کند که استراتژی بهتری برای مراجعه به سرمایه گذار بعدی آماده کنید.

این قدم هایی که در بالا بیان کردیم به شما کمک می کنند که بهتر بتوانید سرمایه گذاران را قانع کنید و علاوه بر تامین مالی بتوانید منابع دیگری همچون تجارب ارزشمند دیگران و یا بدست آوردن ارتباطات ارزشمند را بدست آورید.

حمایت های دیگری که می توانید روی آن حساب کنید

به هر حال در مراحل اولیه راه اندازی یک استارتاپ ممکن است به منابع دیگری نیز نیاز داشته باشید. کسب و کار های نوپا ممکن است به فضای دفتر، تجهیزات تکنیکال ، اینترنت پر سرعت و … نیاز داشته باشند که البته برای این نیاز ها هم راه حل هایی موجود است:

accelerator investing vc naavak جذب سرمایه گذار برای استارتاپ

فضای اشتراکی:

فضاهای اشتراکی که به درستی نام غیر رسمی (فضا به عنوان سرویس ) را به خود اختصاص داده اند یک راه حل بسیار مناسب برای استارتاپ های نوپا محسوب می شوند. این فضا ها با دریافت هزینه ماهانه کمی فضا و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار استارتاپ ها قرار می دهندکه همین امر می تواند تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های توسعه اولیه استارتاپ شود.
فضاهای اشتراکی شما را از شر اجاره کردن دفتر، انتخاب تجهیزات، خرید اینترنت، فراهم کردن یک اتاق جلسات مناسب برای مذاکره با مشتریان و سرمایه گذاران خلاص می کند. فضاهای اشتراکی این تسهیلات را به اندازه کافی برای همه افراد مستقر ارائه می دهند.
WeWork، که یک ارائه دهنده فضای اشتراکی در سطح جهانی است، در یک جمله بسیار زیبا خدماتش را توصیف می کند: « شما بر انجام لیست To-Do خود تمرکز کنید، بقیه کارها را به ما بسپارید». در واقع، شما یک فضای بسیار راحت برای دفتر خود با همه تجهیزات ضروری مورد نیاز و خدماتی مانند سال کنفرانس، اتاق آموزش، کافه تریا و اتاق جلسات خواهید یافت. و قشنگی ماجرا آنجاست که هزینه این خدمات به صورت ماهانه باید پرداخت شود و نیازی به پرداخت سالانه و سرمایه گذاری بلند مدت ندارد.

در ایران نیز فضاهای اشتراکی رو به رشد هستند. مخصوصا در شهر تهران فضاهای اشتراکی بسیار مناسبی مانند زاویه وجود دارد که فرصت های بسیار خوبی در اختیار فعالان اکوسیستم استارتاپی این شهر قرار می دهد. در مشهد نیز فضای اشتراکی شتابدهنده ناوک با فراهم آوردن بروزترین تجهیزات و امکانات و با مزیت رقابتی اولویت ارائه پروژه از کسب و کارهای حامی به تیم ها و فریلنسر های ساکن در فضای اشتراکی، موقعیت بسیار مناسبی را فراهم آورده است.

مراکز رشد

مراکز رشد بر خلاف فضاهای اشتراکی نه تنها فضا و ابزار مورد نیاز برای یک کسب وکار را ارائه می دهند، بلکه خدمات کامل پژوهش، مشاوره و آموزش را نیز در اختیار تیم های استارتاپی قرار می دهند. در مراکز رشد شما در رابطه با جنبه های متفاوتی از مدیریت یک کسب و کار مانند جنبه های حقوقی، مالی، مالکیت معنوی، منابع انسانی و … مشاوره دریافت می کنید. مراکز رشد متخصصان بازاریابی که شما در مطالعات بازار کمک خواهند کرد و یا منتورهایی که به شما کمک می کنند تیم خود را بچینید و یا مربیان حرفه ای که جدیدترین روش های مدیریت کسب و کار را به شما خواهند آموخت، در اختیار شما قرار می دهد.
از مزیت های دیگر مراکز رشد می توان به فراهم کردن ارتباط با سرمایه گذاران بالقوه و یا تسهیل دریافت وام بانکی اشاره کرد. بعضی از این مراکز رشد تنها در فضای آنلاین فعالیت می کنند و تنها بر روی ارائه مشاوره و خدمات سرمایه گذاری تمرکز دارند.
اساسا، هدف مراکز رشد از نام آنها پیداست، هدف اصلی این مراکز کمک به ایده های کسب و کار نوظهور برای رشد و تبدیل ایده به محصول اولیه برای جذب سرمایه گذاران و به طور کلی حمایت همه جانبه از یک کسب و کار تا زمانی که بتواند روی پای خودش بایستد، می‌باشد. مراکز رشد معمولاٌ بخشی از برنامه های دولت ها هستند که با منابع مالی دولت تامین می شوند و برخی دیگر توسط سرمایه گذاران خطر پذیر Venture Capital و شرکت های بزرگ حمایت می شوند.
در ایران نیز اکثر مراکز رشد در دانشگاه های بزرگ کشور مستقر هستند که می توان به پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و یا مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد اشاره کرد.

شتاب دهنده ها

شتابدهنده یک پله بالاتر از مراکز رشد هستند به این خاطر که یک استارتاپ که جذب شده در یک شتابدهنده جذب شده سرمایه توسعه اولیه خود را از شتابدهنده جذب می‌کند. در عین حال، شتاب دهنده های کسب و کار شرایطی برای جذب استارتاپ ها دارند که استارتاپ ها باید این شرایط را به صورت کامل داشته باشند تا بتوانند از آنها سرمایه بذری دریافت کنند. بعضی از این شرایط به شرح زیر است:

  • برنامه های شتابدهنده ها برای همه استارتاپ ها در دسترس است، گرچه همه آن جذب نمی شوند. نرخ جذب بهترین شتابدهنده های دنیا فراتر از 3% نمی رود.
  • شتابدهنده ها بیشتر میل به جذب تیم ها دارند. رویکرد کلی اکثر آن ها این است که یک تیم شانس موفقیت بسیار بیشتری نسبت به یک فرد کارآفرین تنها دارد.
  • استارتاپ هایی که در برنامه های شتابدهنده ها جذب می شوند معمولا سرمایه بذری دریافت می کنند که در عوض آن بخش کوچکی از سهام خود را در اختیار شتاب دهنده ها قرار می دهند.
  • شتاب دهنده ها یک برنامه زمانبندی کاملا مشخص دارند. در حین برنامه، استارتاپ های جذب شده به صورت کاملا متمرکز مشاوره و آموزش تخصصی دریافت می کنند تا در انتهای برنامه بتوانند یک دمو از محصول خود را ارائه دهند. این دمو به فعالین حوزه کسب و کار ، رسانه ها و سرمایه گذاران ارائه می شود تا در رابطه با ادامه کار این استارتاپ در قالب یک پروژه مستقل در آینده تصمیم گیری شود.

استارتاپ هایی که وارد برنامه های شتابدهنده ها می شوند نه تنها از منتورهای بسیار خوبی برخوردار می شوند بلکه از خود همین انتخاب شدن نیز بهره بسیاری می برند. بنابراین تیمی که خواهان جذب در یک برنامه است باید یک ارائه بسیار جذاب از ایده خود به اعضای تصمیم گیرنده شتابدهنده بدهد تا آن ها را متقاعد کند که ایده یا کسب و کار آن ها واقعا ارزشی را ایجاد می کند.

در ایران نیز شتابدهنده های متفاوتی مشغول به کار هستند که از معروفترین آن ها می شود به هم آوا ، دیموند و … اشاره کرد. اما متاسفانه اکثر شتابدهنده ها در ایران نتوانستند آن طور که باید برنامه های مناسبی را برای توسعه استارتاپ ها فراهم کنند.
ناوک نیز بازیگر تازه این حوزه است که با بررسی و آنالیز بسیار دقیق عملکرد دیگر شتابدهنده ها و موانع موجود تلاش دارد ایرادات موجود در این حوزه را رفع کند و با بهره مندی از حامیان مناسب مالی مشکلات ایجاد برنامه مناسب شتابدهی را رفع کند.

در آخر باید دوباره خاطر نشان کرد که پیدا کردن سرمایه گذار مسیر بسیار دشواری است و کسی از شکست خوردن در آن، ایمن نیست. گرچه اگر شما خود را به خوبی آماده کرده باشید و همچنین سراغ سرمایه گذار درستی رفته باشید شانس بالایی جهت جذب سرمایه برای استارتاپ خود خواهید داشت. بعد از جذب سرمایه صحیح موفقیت استارتاپ شما در دستانتان خواهد بود.
تجربه شما از جذب سرمایه چیست؟خوشحال می شویم تجربه خودتان از روند جذب سرمایه و نحوه برخورد سرمایه گذاران و رویکرد آنها با ما و دیگر خوانندگان بلاگ ناوک به اشتراک بگذارید. همچنین شما می توانید با دنبال کردن اینستاگرام ناوک از آخرین مطالب استارتاپی با خبر شوید.

مقالات بیشتر در این زمینه بخوانید
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
خبرنامه ناوک
در خبرنامه ناوک عضو شوید تا منتخبی از مفیدترین مطالب را در ایمیل خود دریافت کنید
پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.